Słowa kluczowe to „cienkie i ażurowe”, ale oczywiście nie obejdzie się bez przepisu. Kiedyś zaproponowaliśmy już podobną formułę do robienia super cienkich naleśników - teraz ją ulepszyliśmy i chętnie podzielimy się niuansami. A teraz porady jak zrobić, żeby naleśniki nie przyklejały się do patelni.

Najlepszym wyjściem jest zakup specjalnej patelni do naleśników. Dobrze, gdyby była idealnie płaska, miała nieprzywierającą powłokę i niskie boki - co samo w sobie jest kluczem do cienkich i jednolitych naleśników. Jeśli sytuacja finansowa na to pozwala - spróbujmy zoptymalizować naszą patelnię.

Jak wiadomo, naleśniki nie lubią dużej ilości tłuszczu, więc zwykłe podgrzewanie do wysokiej temperatury nie będzie pomagało. „Pierwsze koty za płoty”, nie denerwuj się po pierwszej nieudanej próbie, spróbuj ponownie i wynik powinien być akceptowalny. Jeśli nie, patelnię trzeba będzie zalać wrzątkiem i zrobić co następuje.

Na rozgrzaną patelnię wsyp kilka łyżek soli, rozprowadź na całej powierzchni i pozwól jej się odpowiednio podgrzać. Zaczekaj kilka minut, następnie usuń sól, wypłucz patelnię zwykłą wodą i spróbuj ponownie. Przed tym delikatnie posmaruj masłem lub kawałkiem smalcu. Tym razem wszystko powinno być „ażurowe”!

Jeśli chodzi o grubość naleśników: najbardziej lubiane są prawie przezroczyste, które nie rwą się przy pierwszym dotknięciu. Naszym sekretnym składnikiem jest skrobia. Wymieszaj ją z mąką, aby naleśniki były cienkie, a jeśli masz tę specjalną patelnię, to bardzo cienkie. A teraz przepis.

BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ

  • Jaja – 4 szt
  • Cukier – 4 łyżki
  • Olej roślinny – 4 łyżki
  • Cukier waniliowy – 1 opakowanie
  • Sól – 1 szczypta
  • Mleko – 2 szklanki
  • Wrzątek – 1 szklanka
  • Skrobia – 2 łyżki
  • Mąka – 2 szklanki

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Najpierw ubij jajka, cukier, sól i wanilię na gładką masę, następnie dodaj mleko i olej roślinny, dobrze wymieszaj. Zalej wrzącą wodą, dodaj skrobię i stopniowo dodawaj mąkę mieszając. Ciasto na naleśniki jest gotowe, czas wypróbować nową patelnię.

Przygotowaną patelnię posmaruj lekko olejem roślinnym używając szczoteczki silikonowej i zacznij „pieczenie”. Modlitwa jest opcjonalna - i tak wszystko będzie dobrze. Wlej ciasto i pozwól mu rozpłynąć się poruszając patelnię okrężnymi ruchami. To wymaga pewnej umiejętności, ale możesz się tego nauczyć po dwóch lub trzech podejściach.

Z określonej ilości składników powinieneś otrzymać około 40 naleśników. Na tym koniec procesu gotowania: naleśniki zanurzamy w miodzie lub domowej śmietanie, a jeśli chcesz - możesz je wypełnić słodkim lub słonym twarogiem. Nie ma ograniczeń co do nadzienia. Smacznego!

Główne zdjęcie: takprosto.cc