Ciabatta ma zaskakująco niską kaloryczność i zaskakująco wiele dziur. To znaczy, że właściwie przygotowane wypieki tego typu zawierają znacznie mniej węglowodanów niż jakiekolwiek inne. A wszystko dzięki przedłużonej fermentacji: ciasto może stać przez długi czas, a w tym czasie zdrowe kwasy mają czas na powstanie w nim.
Jak wiele włoskich potraw, ten chleb może i powinien być upieczony w domu! Bez wypiekacza do chleba i specjalnego zakwasu. Dlatego zwracamy uwagę na przepis na ciabattę, zgodnie z którym powstanie pyszna ciabatta z chrupiącą złocistą skórką.
Składniki
- Mąka pszeniczna – 450 g
- Drożdze – 2 g
- Woda – 400 ml
- Sól – 1 łyżeczka
Przygotowanie
1. Mąkę (400 g) przesiej do dużej miski z wysokim brzegiem, aby zagnieść ciasto. Dodaj sól i wymieszaj.
2. Wsyp drożdże do ciepłej wody (tak, 2 g drożdży na 400 ml wody). Następnie powoli dodaj wodę i drożdże do mąki, wymieszaj, aby uformować ciasto.
3. A teraz najważniejsze: przykryj naczynie szmatką i pozostaw ciasto do fermentacji w temperaturze pokojowej przez co najmniej 12 godzin (maksymalnie 20). Dzięki temu ciasto wyjdzie takie, jakie powinno być do ciabatty.
4. Pozostałe 50 g mąki wysypać na stół, ostrożnie ułożyć ciasto na stole, lekko ugnięć i przykryj naczyniem. Odstaw na kolejne 2-3 godziny.
5. Rozgrzej piekarnik do 250 stopni wraz z blachą, na której upieczesz chleb. Ciasto przełożyć na gorącą blachę spodem do góry tak, aby było posypane mąką od góry. I wstaw do piekarnika. Umieść blachę do pieczenia z gorącą wodą na dnie piekarnika.
6. Piecz chleb na parze przez 20 minut. Następnie wyjmij blachę z wodą i piecz przez kolejne 15 minut.
Warto czekać na domowy chleb. Przede wszystkim dlatego, że wiesz, z czego jest zrobiony. Po drugie, jest to niepowtarzalna okazja, aby skosztować go świeżym. Po trzecie, w domu smakuje lepiej. Ciabatta podawana jest z zupami i gulaszami, jada się ją samodzielnie lub wykorzystuje się jako podstawę do innego narodowego dania Włoch – bruschetty.
Główne zdjęcie: sovkusom.ru