Już samo wyrażenie „mleko skondensowane” brzmi słodko! A jeszcze bardziej może zadziwić to, że mleko skondensowane jest jednym z najbardziej korzystnych słodkości, a wszystko to dzięki dużej zawartości wapnia i brak drożdży i innych dodatków w składzie. Rzecz jasna chodzi tu tylko o domowe mleko skondensowane, które zawiera większość korzystnych składników - tak jak mleko. Dlatego śmiało bierz się za przygotowanie, tym bardziej, że nie potrwa to więcej niż 10 minut.

Składniki

  • Mleko 1 szklanka
  • Cukier 1 szklanka
  • Mleko w proszku 1 szklanka
  • Masło 50 g
  • Woda 1 łyżka

Przygotowanie

Do garnka wsyp cukier i dodaj wodę. Postaw na ogniu cały czas mieszając, póki cukier całkowicie się nie rozpuści i zamieni w karmel.

Dodaj do karmelu masło nadal trzymając garnek na ogniu, tak aby masło się roztopiło.

W tym czasie podgrzej mleko i dodaj je do karmelu, cały czas mieszając. Na tym etapie mogą pojawić się grudki. Karmel rozpuści się w mleku dopiero po kilku minutach.

Kiedy masa będzie już jednorodna, dodaj mleko w proszku i wszystko wymieszaj, trzymając garnek na ogniu przez kolejne 3 minuty.

Ostudź masę. Jeśli jeszcze zostały jakieś grudki można ją przecedzić przez sitko. Mleko skondensowane przechowuj w puszce w lodówce.

Możesz dodać je do swoich ulubionych deserów lub delektować się jego smakiem bez żadnych dodatków! Naturalny i bardzo smaczny produkt idealny dla całej rodziny.

Główne zdjęcie: sovkusom.ru