Chrupiące przepyszne rogaliki, miękkie, delikatne, czyli francuskie... Jest to smak dzieciństwa, bowiem moja matka zawsze piekła takie rogaliki drożdżowe. Ten deser znikał ze stołu w mgnieniu oka, a ja wciąż pamiętam smak tych chrupiących i aromatycznych smakołyków.

Aby ciasto było wyjątkowo delikatne, miękkie i chrupiące, konieczne jest dodać do niego smalec. Wiele osób traktuje ten produkt wiejski z nieufnością, ale wierzcie mi jednak, sprawa jest tego warta!

Źródło: takprosto

Smalec jest dobrym wyborem z kilku powodów. Po pierwsze, jest to jeden z niewielu tłuszczów, który nie boi się wysokich temperatur i nie jest czynnikiem rakotwórczym, a po drugie, jeśli dodasz smalec do ciasta, stanie się ono lekko wilgotne i szybko się nie zwietrza.

Rogaliki na kwaśnej śmietanie

Składniki

  • 140 g masła
  • 60 g smalcu
  • 400 g mąki
  • 100 g śmietany
  • 100 ml mleka
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka soku z cytryny

Przygotowanie

Smalec i masło należy włożyć do zamrażarki na 1,5 godziny.

Inne składniki należy pokroić w drobną kosteczkę i połączyć z mąką, a następnie wymieszać, aż utworzą się małe kawałeczki.

W osobnej misce wymieszaj śmietanę, mleko, a także żółtka i sok z cytryny. Mieszaninę dodaj do mąki i szybko zagniataj ciasto.

Źródło: takprosto

Ciasto włóż na 1 godzinę do lodówki. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni.

Podziel ciasto na 6 części. Każdą z nich rozwałkuj na jednakowe placki, a zatem pokrój na sektory.

Źródło: takprosto

Użyj noża, aby na każdy sektor nałożyć nadzienie. Gęsty dżem jest w tym przypadku idealny.

Teraz ciasto należy delikatnie zwinąć, docisnąć rogi, aby zapobiec wydostawaniu się nadzienia, a następnie otrzymany wałeczek wygiąć na kształt rogalika.

Źródło: takprosto

Ułóż rogaliki równomiernie na blasze do pieczenia pokrytej pergaminem.

Pieczemy rogaliki w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 18 minut.

Źródło: takprosto

Gotowe rogaliki posyp cukrem pudrem.

Rogaliki na smalcu są już gotowe! Przepyszne, chrupiące i aromatyczne rogaliki z mlekiem, herbatą lub kawą są idealne na co dzień. Życzymy wszystkim smacznego!

Źródło: takprosto

Zawsze uważałem, że oliwa z oliwek należy do jednych z najzdrowszych produktów. Okazało się jednak, że taki produkt jak smalec, który na składniki pochodzenia zwierzęcego, jak smalec jest lepszą alternatywą od oleju roślinnego, jeśli chodzi o poddanie tego produktu obróbce cieplnej.

Główne zdjęcie: takprosto.cc