Na pytanie: „Czy lubisz makowiec?” dziewięciu osób z dziesięciu odpowie: „Tak, oczywiście, uwielbiam ten deser!”. I nie ma tutaj nic dziwnego, ponieważ naprawdę są przepyszne. A jeśli mówimy o smakołykach, które prekazywane są z troskliwych rąk do rąk, a także jako dar serca, które obficie dzieli się przepysznym nadzieniem w środku makowca, – to taki stan rzeczy pozwala zwiększyć poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Kiedyś już dzieliliśmy z Wami się przepisem na ciasto o nazwie „Nurek”. Jest to super sposób na doskonały deser! Zawsze uzyskujesz idealne pieczywo, albowiem połączenie składników daje znakomity efekt. Aby przygotować makowiec potrzebujemy 500 g ciasta o nazwie „Nurek”. Jeśli z jakiegoś powodu przegapiłeś ten przepis, kliknij wyróżniony kolorem link.

Składniki

  • Mak 200 g
  • Woda 0,5 l
  • Jajko 1 szt.
  • Cukier 200 g
  • Sól 1 łyżeczka
  • Mleko 1 łyżka

PRZYGOTOWANIE

Przygotuj nadzienie z maku. Zagotuj wodę. Umyty mak należy zalać wrzącą wodą, a następnie gotować przez 30 minut. Wodę przecedź przez drobne sito, a masę makową i przepuścić 3 razy przez maszynkę do mięsa, a zatem dodać cukier i sól.

Powierzchnię stołu należy nasmarować olejem roślinnym, a następnie rozłożyć gotowe ciasto.

Teraz trzeba podzielić ciasto na 2–4 części (zgodnie z ilością makowców zawijanych). Każdą część ciasta należy rozwałkować do średniej grubości, a zatem równą warstwą rozłożyć nadzienie na wierzchu makowca. Makowiec należy delikatnie zawinąć na kształt rolady.

Blachę do pieczenia należy posmarować olejem roślinnym, a następnie poukładać makowce.

Teraz rozbij jajko do miski, zatem dodaj mleko i wszystko wymieszaj. Nasmaruj obficie powierzchnie makowce lukrem. Włóż makowce do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza na 25-30 minut.

foto: sovkusom.ru

Jeśli dodasz do maku rodzynki lub posiekane orzechy włoskie, to tylko polepszy smak makowca. Dodatkowo aromatyzować nadzienie możesz wanilią lub koniakiem (oczywiście, jeśli nie zamierzasz podawać makowiec dziecku). Życzymy miłego posiedzenia przy kawie lub przy herbacie!

Główne zdjęcie: sovkusom.ru