Mascarpone to miękki ser śmietankowy, pochodzący z Włoch, który służy do wyrobu wielu popularnych deserów. W wielu przypadkach zastąpienie go czymś innym jest dość trudne, a cena mascarpone w dzisiejszych czasach jest naprawdę wysoka…

Więc, zapraszamy Ciebie, abyś przygotował w warunkach domowych najbardziej delikatny ser śmietankowy o nazwie mascarpone. Aby zrozumieć szczegóły produkcji takiego rodzaju sera, potrzebujesz jedynie staranności i dokładności!

Domowy ser mascarpone

Z tej ilości składników otrzymasz około 450–500 g seru.

SKŁADNIKI

⦁ 1 litr śmietany niepasteryzowanej (zawartość tłuszczu do 25%, zbyt tłusta jest nieodpowiednia)
⦁ 3 łyżki soku z cytryny

SPRZĘT KUCHENNY

⦁ garnek
⦁ gaza lub ręczniczek lniany
⦁ durszlak
⦁ głęboka miska

PRZYGOTOWANiE

1. Wlej śmietanę do czystego i suchego garnka. Świetnie, jeśli masz pod ręką specjalny termometr kuchenny, wtedy możesz go ustawić bezpośrednio nad garnkiem. Jeśli nie masz termometra, to należy określić temperaturę „na oko” i wykazać się spostrzegawczością kulinarną.

2. Śmietanę należy umieścić nad ogniem w celu podgrzewania. Należy mieszać, aby się nie przypaliła, aż kiedy osiągnie temperaturę 85°C (wtedy zaczynają się pojawiać bąbelki). Nie należy doprowadzać do wrzenia!

3. Zdjąć z ognia oraz wprowadzić cienkim strumieniem sok z cytryny.

4. Ponownie postaw garnek na płycie i podgrzewaj śmietanę na małym ogniu, mieszając ją przez kolejne 4–5 minut, bez doprowadzenia produktu do wrzenia (przy temperaturze 82–85°C).

5. Sprawdzaj gotowość produktu za pomocą łyżki. Najpierw zacznie on spływać z niej, nie pozostawiając żadnych pozostałości, a następnie masa stanie się jak kefir… Kontynuuj mieszanie, pozostało już niewiele do zrobienia! Jak tylko śmietanka zmieni się w gęstą śmietanę, którą można będzie nabrać za pomocą łyżki – wszystko już gotowe.

6. Odstaw garnek z ognia i pozostaw do ostygnięcia do 50–40°C (przez około 30 minut).

7. Przykryj durszlak 5-6 warstwową gazą lub lnianym ręcznikiem i włóż do miski. Wlej mieszaninę do durszlaka.

8. Zwiąż rogi gazy lub ręcznika i zawieś nad miską, aby serwatka oddzieliła się od sera. Jeśli kiedyś już przygotowałes serek domowy, ten etap będzie dla Ciebie dobrze znany. Ponadto nie musisz odciskać ser. Tylko czas od czasu otwieraj go i za pomocą łyżki usuwaj pozostałą śmietankę ze ścianki, kładąc ją do środka.

9. Kiedy serwatka już przestanie oddzielać się od sera, należy ją wlać do jakiegoś naczynia, a gazę lub ręczniczek ze serem umieścić w durszlaku pod uciskiem (na przykład talerz albo słoik z wodą). Następnie włóż ser do lodówki na 9-10 godzin.

Delikatny mascarpone, z którego przygotujesz tiramisu lub serniki jest już gotowy! Także możesz po prostu smarować chleb, używając tak pysznego serka… Nawiasem mówiąc, nie wylewaj serwatki, ale używaj ten produkt do robienia naleśników lub babeczek.
Podziel się również tym przepisem z przyjaciółmi, na pewno będą Ci bardzo za to wdzięczni!