Dziś chcę się z wami podzielić wyjątkowym i po prostu jakimś magicznym przepisem na francuskie ciasto Niewidzialne. Głównym cudem jest to, że w trakcie pieczenia ciasto zamienia się w krem, a na końcu ciasta nie zostanie w ogóle, pozostaną jedynie bardzo delikatny krem i pachnące kawałki owoców.

Jest tak pyszne, że nie ugotowanie go jest przestępstwem.

Więc zacznijmy. Czego potrzebujemy?

  • Jabłka – 900 g
  • Jajka – 2 szt.
  • Mleko – 100 ml
  • Cukier – 50 g
  • Mąka przeniczna – 70 g
  • Cukier waniliowy – 1 łyżeczka
  • Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
  • Sól – szczypta
  • Masło – 20 g
  • Cytryna – 0,5 szt

Włącz piekarnik na 180 °C. Naczynie do pieczenia posmarować masłem i przykryć papierem do pieczenia. Dzięki masłu papier dobrze przylega do formy.

Ubij jajka, cukier, cukier waniliowy i szczyptę soli, aż jajka będą białe.

Ilość cukru można zmieniać w zależności od upodobań smakowych i słodkości jabłek.

Masło należy najpierw stopić i ostudzić, aby nie było gorące.

Do jajek dodać mleko i roztopione masło. Wszystko ponownie ubij.

Wymieszaj mąkę pszenną i proszek do pieczenia, a następnie przesiej do ciasta. Ciasto dokładnie wymieszaj, aż będzie gładkie, bez grudek.

Na tym etapie, jeśli chcesz, możesz dodać do ciasta skórkę z cytryny.

Ciasto jest dość płynne, prawie takie samo jak na naleśniki.

Ilość mąki może wynosić od 70 do 80 gramów, skup się na konsystencji ciasta.

Jabłka o łącznej wadze od 800 do 900 gramów obierz i wydrąż pestki.

Pokrój jabłka na maksymalnie cienkie plasterki. Wygodnie jest to zrobić za pomocą specjalnej tarki. Im cieńsze plastry, tym bardziej miękkie ciasto.

Jeśli proces krojenia jabłek trwa długo lub jeśli natrafisz na jabłka z dużą zawartością żelaza, które szybko ciemnieją, to należy je od razu umieścić w osobnej misce, skropić sokiem z połowy cytryny i delikatnie wymieszać.

Ułóż plasterki jabłka pojedynczo w misce i ostrożnie zanurz każdy kawałek, aby nie złamać go w powstałym cieście. Ciasto powinno otaczać każdy kawałek jabłka ze wszystkich stron.

Procedura jest trochę czasochłonna, ale zaufaj mi, warto.

Ułóż jabłka w formie na przygotowanym papierze małymi porcjami i spróbuj wyrównać jabłka w pozycji poziomej. Im gęstsze ułożenie jabłek, tym lepiej.

Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 °C i pieczemy przez 35-50 minut, aż ciasto będzie gotowe. Czas pieczenia będzie się różnić w zależności od piekarnika, materiału formy i wysokości ciasta.

Częściowo schłodź gotowe ciasto w formie, a następnie wyjmij z niej. Całkowicie ostudzone ciasto wstaw do lodówki na 2-3 godziny, a najlepiej na noc.

Idealna forma do tego ciasta to prostokąt z gładkimi krawędziami, tworzący cegłę. Taką „cegłę” na 10-15 minut przed gotowością można posypać kruszonką, posiekanymi orzechami lub płatkami migdałów i spektakularna dekoracja jest gotowa.

Podawaj Niewidzialne ciasto schłodzone.

Główne zdjęcie: google.com