W tym artykule przedstawiamy Wam przydatne triki, które zdecydowanie chronią przed błędami i staną się użyteczne podczas przygotowania wypieków drożdżowych.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że gdy przygotowyane ciasto drożdżowe nie wyrosło? Kiedy zaczynałem pracować z ciastem drożdżowym, czas od czasu miałem kiedyś z tym ogromny problem.

Od 5 lat pracuję w branży cukierniczej, więc odkryłem dla siebie kilka przydatnych lifehacków, którymi dziś chcę się z Tobą podzielić.

1. Używanie ciepłych składników w celu szybkiego wyrastania ciasta

foto: google

Drożdże zawsze będą dobrze pracować w cieple. Idealna temperatura dla nich to 32 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli chcesz szybko przygotować ciasto, warto postarać się, aby wszystkie składniki byli właśnie o takiej temperaturze. Dotyczy to nie tylko składników, ale również pojemników, w których wyrabiane jest ciasto.

Zwykle używam szklanej patelni i po prostu zalewam ją gorącą wodą. Nie wrzątkiem, aby pojemnik nie pękł, lecz wodą, kto jest gorącą. Warto również pamiętać, że zbyt wysoka temperatura zabija drożdże, więc nie przesadzajmy.

2. Odstawianie ciasta drożdżowego w ciepłe miejsce do wyrośnięcia

foto: google

Aby ciasto drożdżowe dobrze i szybko wyrosło, trzeba go umieścić w ciepłym miejscu bez przeciągów. Znalezienie takiego miejsca w kuchni nie zawsze jest rzeczą możliwą. Ale zawsze można znaleźć z tego wyjście.

Mam na myśli piekarnik. W celu szybkiego wyrastania ciasto zawsze korzystam z piekarnika. A jeśli bardzo się śpieszę to włączam piekarnik, aby temperatura w piekarniku podnosła się do około 30 stopni Celsjusza.

3. W jakim momencie należy dodawać masło do ciasta maślanego

foto: google

Aby ciasto drożdżowe było o bogatym smaku, dodajemy do niego masło. Należy jednak pamiętać, że masło należy dodawać po utworzeniu się w cieście mieszaniny białek (glutenu). Po dodaniu masła cały proces się zwalnia, dlatego wyrabianie ciasta staje się coraz bardziej trudne.

Pewnego razu przygotowywałem brioche (brioszkę) i włałem olej wcześniej niż jest to wymagane. Z powodu dokonanego błędu musiałem wyrabiać ciasto przez około 30 minut.

4. Ilość drożdży i szybkość wyrośnięcia ciasta

foto: google

Im większą ilość drożdży dodajemy do ciasta, tym szybciej będzie ono rosło. I na odwrót. Dzięki temu możemy od razu zrozumieć: mamy przed sobą szybki przepis czy nie, nawet bez dokładnego wniknięcia w sedno rzeczy.

W mojej praktyce cukierniczej wolę używać minimum drożdży oraz fermentacji na zimno. Zajmuje to trochę więcej czasu, ale ciasto okazuje się o wiele smaczniejsze. A co najważniejsze, w gotowych wypiekach nie jest wyczuwalny posmak drożdży.

5. Jak należy prawidłowo przechowywać suche drożdże

foto: google

Po otwarciu woreczka z drożdżami najlepiej go użyć od razu. W przeciwnym razie drożdże należy umieścić w hermetycznie zamkniętym pojemniku i przechowywać w zimnym miejscu.

Zwykle kupuję duże opakowanie suchych drożdży, a następnie przesypuje je do małej buteleczki. Przechowuję w lodówce. W zimnym miejscu drożdże „zasypiają” i nie pracują, dzięki czemu są dłużej przechowywane.

Główne zdjęcie: google.com