Z ziemniaków przygotowujemy nie tylko takie popularne dania jak tłuczone ziemniaki lub frytki. Ziemniaki można przygotować na różne sposoby i w specjalny sposób. Francuzi dawno temu wiedzieli co to znaczy. Bowiem to oni wymyślili ziemniaki Boulanger

Boulanger jest to delikatna zapiekanka ziemniaczana, która topi się w ustach. Dzięki pięknej prezentacji Boulanger wygląda jak kwiat.

Jak przygotować zapiekankę ziemniaczaną

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 2 cebule
  • 60 g masła
  • 400 ml mleka
  • Sól, pieprz

Przygotowanie

Obierz ziemniaki i pokrój je w cienkie plasterki. Plastry wykonane za pomocą tarki będą idealne. Nasmaruj masłem formę do pieczenia. Rozłóż na formie plasterki ziemniaków. Pokrój cebulę w krążki. Następnie na ziemniakach rozłóż cienką warstwą krążki cebuli.

Ziemniaki i cebulę poukładaj warstwami, nie zapominając dodać sól i pieprz. Najwyższą warstwę ułóż starannie i pięknie.

Podgrzej mleko, zalej nim zapiekankę. Potrzeba, aby mleko dosięgło górnej warstwy ziemniaków, ale tej warstwy nie zalało.

Najwyższą warstwę należy plać stopionym masłem. Wtedy ziemniaki nie się nie spalą, lecz pięknie się zarumienią.

Przykryj formę pokrywką lub zrób ją z folii. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i zapiekaj przez 30 minut. Następnie usuń folię, obniż temperaturę do 180°C i przytrzymaj Boulanger w piekarniku przez kolejne 15 minut. Pyszna zapiekanka ziemniaczana jest już gotowa.

Zapiekanka ziemniaczana nie zawiera mięsa mielonego, jednak jej składnikiem jest cebula. Zapiekanka jest doskonałym daniem, bowiem ma lekki, kremowy oraz delikatny smak.

Jeśli chcesz, aby zapiekanka ziemniaczana była bardziej pikantna i miała jeszcze bogatszy smak, włóż między warstwami ziemniaków posiekany czosnek z cebulą. A gotowy Bulanger będzie miał jeszcze bogatszy smak, gdy zostanie posypany tartym twardym serem i drobno posiekaną zieleniną.