Eklery już od dawna są jednym z rodzajów najbardziej popularnych ciasteczek. Dzieje się tak i w czasach dzisiejszych. Są bardzo lubiane przez ludzi na całym świecie. Dlatego chętnie dzielimy się prostym i sprawdzonym przepisem na te pyszne ciasteczka.

Poniżej podano składniki potrzebne do przygotowania eklerów:

  • 2 szklanki wody;
  • 4 sztuki jajek kurzych;
  • szczypta soli;
  • 100 g masła;
  • 1 szklanka mąki

Do przygotowania kremu potrzebujemy następujące składniki:

  • 1 jajko kurze;
  • 500 ml mleka;
  • 2 łyżki mąki;
  • 1\2 szklanki cukru

Proces przygotowania

Wodę doprowadzamy do wrzenia, a następnie solimy, a także dodajemy masło. Dobrze mieszany aż do pełnego rozpuszczenia składników w wodzie.

Mąkę przesiewamy i wsypujemy do masy, zatem ugniatamy i odstawiamy do wystygnięcia. Należy odczekać aż do momentu, gdy gorąca masa stanie się ledwo ciepła.

Stopniowo dodajemy po jednym jajku, dobrze ubijając masę za pomocą miksera.

Blachę do pieczenia należy wyłożyć pergaminem.

Aby wycisnąć eklery należy użyć tylki z dużym otworem. Może być okrągła albo w kształcie gwiazdki. Będziemy potrzebowali również łyżki lub małej torebki foliowej z nadciętą górą, czy porządnego worka cukierniczego, zrobionego z grubego materiału. Warto zauważyć, że do wyciskania ciasta nie należy korzystać z woreczków strunowych, ponieważ są bardzo cienkie i łatwo pękają. Więc teraz wyciskamy ciasto na powierzchnię blachy do pieczenia.

Piekarnik rozgrzewamy go do 180 stopni Celsjusza, zatem wkładamy do niego ciasto i pieczemy około 30 – 40 minut (czas pieczenia w dużej mierze zależy od piekarnika).

Aby przygotować krem należy połączyć wszystkie składniki z wyjątkiem masła. Masę stawiamy na wolnym ogniu, a zatem gotujemy aż do uzyskania gęstej masy. Następnie delikatnie odstawiamy do wystygnięcia.

Zmiękczone masło ubijamy za pomocą miksera, stopniowo dodając po jednej łyżce śmietany. Następnie całą masę ubijamy, aż stanie się gładka i jednolita.

Teraz ciastka nadziewamy kremem.

Dobra rada od nas: ciastka nadziewamy za pomocą łyżki, małej torebki foliowej z nadciętą górą albo porządnego worka cukierniczego. Jako wypełnienie dla eklerów możemy wykorzystać różnego rodzaju kremy lub nadzienia. Do tego świetnie się nadaje nawet gęsty dżem lub też pasta czekoladowa. Życzymy wszystkim smacznego!

Główne zdjęcie: topvkusniashki.ru