Dla wielu naszych rodaków ciasto „Napoleon” jest bez wątpienia ulubionym deserem. Niessłodzone ciasta francuskie nasączone kremem, śmietaną lub masłem nie pozostawiają nikogo obojętnym wobec tak wyrafinowanego smaku. Istnieje wiele odmian tego deseru: we Francji ma on nazwę „Milfey” (co oznacza, że ma on 1000 warstw), w Anglii jest znany jako „plasterek wanilii”.

Jednak aby zasmakować tym wyjątkowym przysmakiem, nie trzeba jechać ani do Anglii ani do Francji. W trakcie przygotowania ciasta wystarczy wiedzieć o kilku podstawowych tajemnicach!

Przede wszystkim musisz zakupić mąkę premium, czyli produkt dobrej jakości. Warto również przesiać mąkę kilka razy przez sito, aby ciasto było pyszne. W tym samym celu doświadczone gospodynie domowe wybierają o wysokiej zawartości tłuszczu masło (lub margarynę).
Ciasto powinno być przygotowywane w chłodnym pomieszczeniu, w przeciwnym razie zacznie się „unosić”. Cóż, to chyba wszystko. Teraz możesz śmiało zacząć przygotowywać domowe ciasto Napoleon ze skondensowanym mlekiem.

Chrupiący „Napoleon”

Składniki, których potrzebujesz do ciasta

  • 450 g mąki
  • 270 g schłodzonego masła
  • 170 ml wody
  • 20 ml octu
  • 1/4 łyżeczki soli
  • składniki do przygotowania kremu
  • 400 g zmiękczonego masła
  • 400 g mleka skondensowanego

PRZYGOTOWANIE

Przede wszystkim należy przygotować ciasto. Aby to zrobić, przesiej mąkę, a następnie dodaj sól i schłodzone masło, pokrojone w kostki. Wymieszaj mieszaninę rękami, aż do uzyskania ciasta o jednorodnej konsystencji.

Połącz wodę i ocet, a następnie dodaj płyn do miski, do której wcześniej włożysz mąkę i masło. Teraz należy zagnieść jednorodne ciasto.

Gotowe ciasto zroluj na małe kulki i włóż do lodówki na 30 minut.

Po upływie określonego czasu wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj w kształcie kwadratowego plastra o grubości co najmniej 1 centymetra. Następnie złóż ciasto w kopertę, dużą warstwę rozwałkuj i złóż ją ponownie (powtórz to samo co najmniej 4 razy). Po wszystkich dokonanych czynnościach włóż ciasto do lodówki na 1 godzinę.

Gdy ciasto będzie już gotowe, możesz zacząć od rozwałkowywania ciasta. Podziel uformowaną kulę z ciasta na kilka równych części (w zależności od tego, ile ciast planujesz upiec).

Cienko rozwałkuj każdą część ciasta aż stanie się lekko przezroczyste. Także nakłuj ciasto widelcem w kilku miejscach. Piec ciasto należy w temperaturze 200 stopni na złoty kolor.

A teraz czas na przygotowanie słodkiego kremu. Dlatego za pomocą miksera należy najpierw ubić masło, aż utworzy się silna piana. Teraz dodaj mleko skondensowane i ponownie miksuj mieszaninę za pomocą miksera.

Każdą warstwę przygotowywanego ciasta należy nasmarować cienką warstwą kremu. Jest to potrzebne w celu polączenia ciast.

Życzymy smacznego dla Ciebie, jak również dla całej Twojej rodziny! Nie zapomnij podzielić się naszym przepisem z innymi miłośnikami mleka skondensowanego oraz pysznego ciasta.