Bez wyrabiania ciasta i niepotrzebnych problemów da się uzyskać delikatne i pyszne placki na patelni. Gotuję ciasta z pieczarkami i serem, chociaż możesz użyć dowolnego nadzienia. Jako podstawę będziemy potrzebowali wyłącznie chleb tostowy. Jeśli użyjesz gotowego nadzienia, przygotowanie placków zajmie nie więcej niż 20 minut. Okazuje się, że są nie tylko smaczne i pachnące, ale mają też piękny wygląd.

Składniki:

  • 12 kromek chleba (tostowego)
  • 5 szt. średnich pieczarek
  • 50 g twardego sera
  • 1 średnia cebula
  • 1 szklanka mleka
  • olej roślinny – do smaku
  • pieprz czarny mielony – do smaku
  • sól – do smaku

Sposób przygotowania:

1. Bierzemy pieczarki, które można zastąpić boczniakami lub grzybami. Myjemy lub czyścimy grzyby.

foto: google

2. Grzyby lub pieczarki kroimy w drobną kostkę, drobno siekamy cebulę i wrzucamy na patelnię z olejem (3 łyżki). Smażymy na średnim ogniu przez około 10 minut, aż powstały płyn odparuje, a cebula stanie się miękka. Na koniec dodajemy sól i pieprz.

foto: google

3. Wykładamy przygotowane grzyby na talerzu i dajemy trochę wystygnąć.

foto: google

4. Ścieramy ser na drobnej tarce i dodajemy go do grzybów.

foto: google

5. Dobrze mieszamy, a pyszne nadzienie jest gotowe. Te placki można smażyć z dowolnym nadzieniem. Dobrze się sprawdzają ziemniaki, zielona cebulka i jajka.

foto: google

6. W trakcie przygotowywania nadzienia odcinamy skórki z kromek chleba. Skórki można pokroić w kostkę i przygotować z nich krakersy w mikrofalówce lub w piekarniku.

foto: google

7. Na jeden placek użyjemy 2 kromek chleba. Wtedy placki będą średniej wielkości. Jeśli chcesz, to zrób każdy placek z 1 kromki, otrzymasz wówczas 12 małych placków. Wlewamy mleko do miski, zanurz kromkę chleba w mleku i dobrze ściskamy między dłoni. Rozkładamy na talerzu.

foto: google

8. Kładziemy nadzienie (1 łyżka z górką) na wierzch kromki.

foto: google

9. Zanurzamy w mleku i ściskamy drugi plasterek, kładziemy go na nadzienie.

foto: google

10. Bierzemy wszystko w jedną dłoń i palcami uformujemy ciasto. Aby było schludnie, zamknij górę krawędziami dolnego plastra. Chleb po mleku staje się miękki i dobrze się kształtuje.

foto: google

11. Przygotowujemy w ten sposób wszystkie placki, a na patelni podgrzewamy dużą ilość oleju roślinnego. Wykładamy nasze leniwe placki z grzybami na patelnię i smażymy je na dużym ogniu przez kilka minut. Dolna strona powinna być zrumieniona.

12. Obracamy placki na drugą stronę i smażymy jeszcze przez kilka minut. Podczas smażenia placki się zwiększają.

foto: google

13. Gotowe pachnące placki przenosimy najpierw na papierowy ręcznik, a następnie na talerz i natychmiast podajemy do stołu.

foto: google

14. Placki są bardzo delikatne i smaczne. Ciasto jest cienkie, a nadzienie bardzo soczyste. Gdy nie mamy zbyt dużo czasu, jest to świetna alternatywa dla ciasta drożdżowego.

foto: google

Smacznego!

Główne zdjęcie: google.com