Jeśli uważasz, że nie można upiec chleba bez piekarnika, odważę się zapewnić, że można. Sprawdziłam to sama. Ponadto pieczywo okazało się miękkie i bardzo smaczne!

Teraz, w obecnej sytuacji, przestałem kupować chleb w sklepie – sama go pieczę w domu. A ostatnio nauczyłam się piec go na patelni na kuchence. Dzisiaj zaprezentuję przepis na taki chleb, myślę, że przyda się wielu.

Wszyscy, którzy próbowali tego chleba, nie wierzą, że piecze go nie w piekarniku. Jednak tak właśnie jest. Wypróbuj i przekonaj się sama!

foto: google

foto: google

foto: google

Zobacz zdjęcia przekrojonego chleba na końcu artykułu.

Składniki na patelnię o średnicy 26-28 cm:

  • Woda (ciepła) – 375 ml
  • Cukier – 1-1,5 łyżki
  • Drożdże suche – 7-8 g
  • Sól – 1-1,5 łyżeczki
  • Mąka – 600-700 g
  • Olej roślinny – 40-50 ml

Sposób przygotowania

Dodaj sól, cukier i drożdże do miski z ciepłą wodą, wymieszaj i stopniowo dodaj przesianą mąkę, zagniataj ciasto. Ciasto wychodzi bardziej płynne niż zwykłe ciasto chlebowe. Najpierw ugniataj go łyżką, a następnie, stopniowo dodając olej roślinny i po nasmarowaniu im rąk, zagniataj jeszcze przez kilka minut.

Gdy ciasto stanie się lepkie, przykryj miskę ręcznikiem i pozostaw w ciepłym miejscu, aby urosło.

foto: google

foto: google

foto: google

foto: google

foto: google

W ten sposób moje ciasto urosło po 40 minutach w ciepłej kuchence mikrofalowej (w kuchence mikrofalowej w dalekim kącie której stawiam cienką, wysoką szklankę z bardzo gorącą wodą, a następnie kładę miskę ciasta przykrytą ręcznikiem. NIE WŁĄCZAM MIKROFALÓWKI, tylko zamykam drzwi. Po 30-40 minutach ciasto można wyjąć).

foto: google

Następnie posypuj powierzchnię blatu mąką i rozprowadź na niej ciasto, a także posyp trochę mąki na wierzchu. Zagniataj ciasto, ruchem okrężnym formując chleb i połóż na zimną, suchą i niczym niewysmarowaną patelnię.

foto: google

Ciasto delikatnie dociśnij rękami, przykryj ręcznikiem lub pokrywką i odstaw na co najmniej 20-30 minut. Następnie stawię patelnię na palnik o jak najmniejszym ogniu.

foto: google

Przykryj patelnię wysoką pokrywką lub inną patelnią i pozostaw na minimalnym ogniu na około 30-40 minut. Tak wygląda mój chleb po 35 minutach.

foto: google

foto: google

Chleb przykryj pergaminem i pokrywką, odwróć chleb razem z papierem drugą stroną na patelnię. Przykryj i wypiekaj przez około 15-20 minut.

foto: google

Wyjmij gotowy chleb. Po wystygnięciu można go podać.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com