Trudno uwierzyć, ale świetne czekoladowe wypieki mogą być zrobione... bez użycia mąki! Tak, to prawda! Całkowicie bez mąki. Zaręczam, że gotowe ciasto jest najsmaczniejszego, jakie kiedykolwiek upiekłam. Moja rodzina jest pewna, że nakarmiłam ich czekoladą. To ciasto było znane specjalistom kulinarnym od dłuższego czasu i nazywa się „Bruksela”.

Jak nie zakochać się w takim deserze? Przygotowanie wszystkiego jest łatwe i proste.

Potrzebujesz tylko czterech składników!

Składniki:

  • Czekolada – 300 g
  • Masło – 100 g
  • Cukier – 100 g
  • Jajka – 5 szt
  • Cukier puder (opcjonalnie) – do dekoracji

foto: google

Sposób przygotowania:

Kroimy masło na kawałki, łamiemy czekoladę na części. Jest to ważne, jeżeli będziemy ją rozpuszczali w kąpieli wodnej albo w kuchence mikrofalowej.

Radzę od rozpuszczenia czekolady, aby masa miała trochę czasu na ochłodzenie.

foto: google

Najpierw ubijamy same jajka do stosunkowo gęstej piany (zajmie to około minuty). A następnie dodajemy cukier i ubijamy pianę przez co najmniej 10 minut (nie krócej!). Wtedy gęstość pianki której użyjemy jako podstawy ciasta będzie odpowiednia.

foto: google

Gdy obie masy, zarówno czekolada, jak i jajka, będą gotowe, możesz je połączyć. Wymieszaj ciepłą czekoladę z pianką.

foto: google

Wlewamy gotową mieszankę do formy. Najlepsza jest forma do pieczenia tortu. Należy ją tylko wyłożyć papierem do pieczenia, co ułatwi wyciągnięcie ciasta.

Moja metalowa forma przepuszcza wodę, dlatego w tym przypadku użyję formy silikonowej.

foto: google

Ciasto należy piec w temperaturze około 170 stopni. Obok stawiamy jeszcze jedną formę napełnioną wodą. Ciasto powinno stać w takiej „saunie” przez około 50 minut.

foto: google

Ciasto wyjęte z piekarnika, będzie się wydawało prawie płynne, z kruchą skorupą na wierzchu. Należy odczekać aż ciasto ostygnie i wtedy okaże się, że w ogóle nie jest płynne.

foto: google

Wypiek odstawić do lodówki na 8 godzin! Moja rodzina nie zawsze znosi te tortury ale wiedzą, że warto czekać. W ofekcie końcowym otrzymujemy pyszne ciasto z kruchą skórką i bardzo delikatnym środkiem.

foto: google

To najlepsze ciasto, będzie na pewno docenione przez wielbicieli czekolady!

Główne zdjęcie: google.com