Do rolady:

  • białka - 150 g (z około 5 jaj)
  • cukier - 250 g
  • sól - mała szczypta

Do nadzienia:

  • bita śmietana - 400 ml
  • mrożone jagody - 1 szklanka
  • cukier (do jagód) - do smaku. Dodałem 1 łyżkę
  • skrobia ziemniaczana - 1 łyżka

Sposób przygotowania

Najpierw musimy oddzielić białka od żółtek. Koniecznie myjemy jajka, aby ze skorupy nie dostał się brud!

Remote file

Żółtek nie będziemy potrzebować, więc zostawmy je na inne danie. Możemy na przykład upiec ciasteczka z żółtka lub zrobić holenderski sos. A nawet używać ich do celów kosmetycznych, dlaczego nie?

Teraz musimy bardzo dobrze ubić białka. Oto jak zrobić to poprawnie:

odtłuść naczynia do ubicia (po prostu dokładnie umyj z Fairy);

ubijać należy dobrym mikserem. Mam jeden mikser, którego nie mogę używać dłużej niż 1 minutę – musi on robić przerwy. Więc w tym przypadku taki mikser nie jest odpowiedni!

Białka trzeba ubijać przez około 10-15 minut;

dodaj sól do białek i zacznij ubijać na małej prędkości, stopniowo ją zwiększając. Po około 2-3 minutach dodaj cukier małymi porcjami, nie przerywając ubijania;

Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, otrzymasz gęstą białą masę, która nie spadnie. Porównaj, jak było i jak stało:

foto: google

foto: google

Zaczynamy ubijać białka / Gotowa beza (ubite z cukrem białka)

Więc ubijamy białka cukrem i otrzymujemy bezę. Teraz bierzemy blachę do pieczenia, przykrywamy ją papierem do pieczenia (lepiej, jeśli jest on pokryty silikonem, jeśli nie, smarujemy go olejem) i rozprowadzamy bezę na całej powierzchni blachy do pieczenia i wyrównujemy:

Remote file

Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy na 150 stopniach przez około 50 minut. Włączam „górne i dolne ciepło”. Gotowa beza będzie wyglądać następująco:

foto: google

Niech trochę ostygnie (wystarczy 15 minut). Przykrywamy drugą warstwą papieru i odwracamy. Ostrożnie zdejmujemy papier. Nie spieszymy się, aby beza się nie rozpadła:

Remote file

Prawie skończyliśmy! Musimy tylko owinąć nadzienie i nasza rolada z bezą jest gotowa! Do nadzienia potrzebujemy zwykłej bitej śmietany i świeżych jagód lub owoców. Miałam mrożone truskawki, więc zrobiłam takie nadzienie:

Wyjęłam jagody z zamrażarki, dodałam cukier i doprowadziłam do wrzenia (nie dodając wody):

foto: google

Gotuj mrożone jagody, aż zgęstnieją

rozpuszczamy skrobię w niewielkiej ilości wody i wlewamy do wrzących jagód. Mieszamy i gotujemy przez kilka minut. Wychodzi nam gęste nadzienie! A śmietankę ubiłam tym samym mikserem.

Robimy roladę:

Na całym obszarze bezy nakładamy bitą śmietanę i rozkładamy nadzienie jagodowe. Delikatnie zwijamy roladę, pomagając sobie z papierem;

Zwijamy od wąskiej strony. Trochę się rozpadnie – jest to normalne! Staramy się zwinąć maksymalnie mocno:

Remote file

Gotową roladę wkładamy do lodówki na około godzinę – tak lepiej będzie trzymać swoją formę. Jednak szczerze mówiąc, od razu odcięliśmy od niej dwa kawałki. Nie można było się oprzeć!

Główne zdjęcie: google.com