Aby ciasto biszkoptowe okazało się piękne, pyszne oraz przewiewne, należy przesiać mąkę, a także w trakcie pieczenia ciasta nie otwierać drzwiczek piekarnika. Aby nasze ciasto okazało się równomiernie rozprowadzone, należy wysmarować tłuszczem jedynie spód formy. A jeśli Twój piekarnik jest stary i masz problem z uszczelką w jego drzwiczkach, to ciasto w foremce przed wsadzeniem do piekarnika należy przykryć folią. Zatem rozgrzewamy piekarnik i pieczemy ciasto aż do gotowości.

Składniki

  • 6 jajek
  • 150 g mąki wyższego gatunku
  • 200 g cukru pudru lub zwykłego cukru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Skórka z połowy cytryny
  • Masło do smarowania formy

foto: takprosto.cc

Przygotowanie

Mąkę należy minimum dwukrotnie przesiać przez sito o drobnych oczkach.

Teraz należy oddzielić białko od żółtka. Do ciasta biszkoptowego potrzebujemy 5 żółtek i 6 białek. Jajka nie powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Należy je ostudzić przed ubiciem.

foto: takprosto.cc

Spód formy należy wysmarować masłem, a następnie posypać mąką. Formę do pieczenia możemy wyłożyć pergaminem.

Białka ubijamy za pomocą miksera, dodając szczyptę soli, aby ubita piana była sztywna. Dodajemy połowę cukru (lub cukru pudru), a także sok z cytryny. Kontynuujemy ubijanie jeszcze przez chwilę.

W osobnej misce należy utrzeć żółtka z pozostałym cukrem (lub cukrem pudrem), a następnie ubić na puszystą białą pianę. Dodajemy skórkę z cytryny lub wykorzystujemy inny aromat.

Do żółtek dodajemy pianę ubitą z białek (nie należy mieszać!). Na wierzchu przesiewamy mąkę po raz trzeci i ostrożnie, za pomocą łopatki, mieszamy ciasto, kręcąc cały czas tylko w jedną stronę - od dołu do góry. Trzeba zadbać, aby w cieście zatrzymali się pęcherzyki powietrza.

foto: takprosto.cc

Ciasto natychmiast wkładamy do formy i równomiernie rozprowadzamy, aby na środku było mniej ciasta niż na jego brzegach.

Formę z ciastem wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni Celsjusza. Pieczemy około 60 minut. W trakcie pieczenia nie należy otwierać drzwiczek piekarnika! Gotowość ciasta biszkoptowego sprawdzamy drewnianym patyczkiem lub zwykłą wykałaczką.

Ciasto biszkoptowe odstawiamy do częściowego wystygnięcia. Następnie odwracamy go „do góry nogami”, a następnie przykrywamy miękkim bawełnianym ręcznikiem. Czekamy aż osągnie temperaturę pokojową. Dzięki temu ciasto będzie miękkie i delikatne, a jego brzegi nie będą chrupiące.

foto: takprosto.cc

Schłodzone ciasto biszkoptowe możemy podawać. Świetnie smakuje z kawą lub herbatą. Aby szybko połączyć ciasto, należy najpierw pokroić ciasto na trzy warstwy, a zatem posmarować każdą część kremem lub dżemem. Życzymy wszystkim smacznego!

Główne zdjęcie: takprosto.cc