Opowiem jak zrobić 1,3 kg galaretki bez pestek i 3 litry morsu owocowego z 1,5 kg czarnej porzeczki.

Przepis krok po kroku, jak zrobić galaretkę i mors z czarnej porzeczki

  • Czarna porzeczka – 1,5 kg
  • Cukier – 1,5 kg
  • Woda – 2,5 l

foto: google

Myję jagody pod zimną wodą i wkładam je do garnka. Dodaję cukier i mieszam drewnianą łyżką, aby porzeczka puściła sok a cukier „przykleił” się do jagód.

Stawiam na duży ogień. Doprowadzam masę do wrzenia i obniżam temperaturę do średniej - w przeciwnym razie masa się zagotuje.

foto: google

Uwaga. Najlepiej używać dużego garnka, ponieważ dżem pieni się i zwiększa objętość. Do proporcji wskazanych w przepisie używam 5-litrowego rondla.

Gotuję na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, żeby dżem „nie uciekł”. Sprawdzam czy jest gotowy mierząc temperaturę. Gdy masa osiągnie temperaturę 105 stopni – dżem jest gotowy. Jeśli nie masz termometru, możesz sprawdzić po szybkości ściekania dżemu z łopatki.

foto: google

Umieść dżem płynny na talerzu z zamrażarki. Następnie przesuń palcem po dżemie, jeśli dżem jest zamarznięty i nie kapie jest gotowy.

foto: google

Kiedy dżem jest zrobiony, filtruję płyn przez sito, nie wyrzucam resztek z czarnej porzeczki (poniżej powiem co z tym robię). Wlewam do słoików i zamykam pokrywki. Po całkowitym schłodzeniu odstawiam go w ciemnym miejscu do przechowywania.

foto: google

foto: google

Jak zrobić mors owocowy z resztek czarnej porzeczki

Resztki, które pozostały po odcedzeniu, przenoszę do trzylitrowego słoika. Następnie zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i mors owocowy jest gotowy. Idealna proporcja tego napoju owocowego jest dokładnie taka, jak wskazana w przepisie. Jeśli użyjesz 1 kg porzeczek - moim zdaniem nie będzie to tak smaczne, ale możesz zmniejszyć ilość wody.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com