Składniki potrzebne do przygotowania pysznych placuszków

  • Mąka pszenna – 350 g
  • Wrzątek – 200 ml
  • Olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek – 2 łyżki
  • Szczypta soli

Nadzienie można przygotować z różnych składników. Może być na słodko i na słono. Akurat ja przygotowuję wołowinę z marchewką po koreańsku oraz ze świeżymi warzywami.

Przygotowania krok po kroku

1. Najpierw bierzemy mąkę (nie przesiewamy), a następnie dodajemy sól, olej i wrzątek. Dokładnie ugniatamy, a zatem formujemy kulę. Ciasto powinno być gładkie i nieklejące się do rąk.

A teraz zdradzam mały sekret. Bez tej wiedzy u wielu osób te placuszki nie zawsze się udają – ciasto powinno odpocząć! Co najmniej 20 minut w lodówce przykryte folią. Dzięki temu ciasto warto przygotować dużo wcześniej. Najlepiej wieczorem, aby rano nie było zbyt dużo zamieszania.

foto: google

2. Teraz dzielimy ciasto na kawałki, a następnie z każdego kawałka formujemy kulę.

foto: google

3. Rozwałkowujemy każdą kulę na placka o średnicy 10-15 cm. Ciasto ma być mocne, elastyczne, nie może łatwo rozrywać się na kawałki. Możemy rozwałkować wszystkie kule od razu, a zatem przykryć, aby ciasto nie wyschło z wierzchu.

Kolejno wykładamy placki na BARDZO gorącą oraz suchą patelnię, o ile tylko zostanie na niej wolnego miejsca. Akurat ja zwykle używam dwóch dużych patelni, więc przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jeśli nie potrzebujemy 12 sztuk na raz, możemy też uzyć małej patelni do naleśników. Najważniejsze, żeby patelnia była płaska.

foto: google

4. Gdy brzegi placuszków zrobią się jasne, należy je przewrócić na drugą stronę. A jeśli zrobisz to poprawnie, ciasta się podniesie na patelni. W środku placki zrobią się puste w środku. I to właśnie to, czego potrzebujemy!

foto: google

5. Placki zdejmujemy z ognia, a następnie smarujemy masłem. Następnie albo nadcinamy powierzchnię górną, albo przecinamy na dwie równe połówki (do tego używam nożyczek). Okazuje się, że jest to wygodna „kieszeń”, z której nic nie wypada i nie wycieka.

Placuszki możemy wypełnić jakimkolwiek nadzieniem. Moje ulubione nadzienie to połączenie warzyw, mięsa, sosu, lekko solonej czerwonej ryby, a także twarożku, awokado, sałatki z paluszkami krabowymi, kukurydzy i ogórka, jak również bananów z twarogiem i grubo siekanymi orzechami. Możesz przygotować jakiekolwiek nadzienie, i tak będzie świetnie smakowało. Życzymy wszystkim smacznego!

foto: google

Główne zdjęcie: google.com