Wcześniej zawsze kupowałam ciasto francuskie, ponieważ nigdy nie wiedziałam, jak je zrobić i nie miałam na to wystarczająco dużo czasu. Wszystko się zmieniło od momentu, kiedy przyjechała do nas babcia mojego męża. Ujawniła mi sekretny sposób na szybkie i łatwe zrobienie ciasta francuskiego.

Od tego czasu sama robię ciasto francuskie - w łatwy sposób i bez problemów! Wszystko zajmuje mi nie więcej niż 15 minut. Robię też na zapas, na wszelki wypadek - zamrażam w zamrażarce. Kiedy mam ochotę na pyszne wypieki - rozmrażam. Jest to bardzo wygodne, polecam!

PRZYGOTOWANIE CIASTA FRANCUSKIEGO W DOMU

foto: takprosto.cc

Składniki:

  • Mąka – 500 g
  • Masło – 400 g
  • Jaja – 1 szt
  • Sól – 0,5 łyżeczki
  • Ocet (5%) – 1 łyżka
  • Woda – 250 ml

foto: takprosto.cc

Sposób przygotowania:

Składniki do ciasta francuskiego muszą być zimne, dlatego przed przygotowaniem należy schłodzić mąkę, jajko i wodę. Masło (można zastąpić margaryną) należy przechowywać w zamrażarce przez kilka godzin.

foto: takprosto.cc

Wysyp trochę mąki na stół. Zetrzyj masło lub margarynę na grubej tarce. Należy pamiętać, że samą tarkę i masło należy posypać mąką.

foto: takprosto.cc

Pozostałą mąkę wysyp na masło. Wszystko dokładnie wymieszaj.

foto: takprosto.cc

W miarce połącz jajko, sól i ocet. Dobrze wymieszaj i wlej wodę.

foto: takprosto.cc

Wlej mieszaninę jajek do masła i mąki. Najlepiej robić to stopniowo, małymi porcjami.

foto: takprosto.cc

Ciasta nie trzeba wyrabiać, a po prostu zebrać. Ciasto podziel na wymagane kawałki, zawiń w folię i wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny.

foto: takprosto.cc

Ciasto francuskie można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Wystarczy owinąć folią spożywczą i położyć na środkowej półce.

Ciasto pozostanie dobre w zamrażarce do sześciu miesięcy. Po rozmrożeniu należy go użyć w ciągu 24 godzin.

foto: takprosto.cc

Główne zdjęcie: takprosto.cc