Przygotowanie pysznego ciasta zajmuje tylko 15-20 minut. Główną zaletą deseru jest prostota przygotowania, w tym przypadku nie ma potrzeby stosowania piekarnika. Ciasto okazuje się bardzo miękkie, średnio słodkie, wielbiciele wiśni docenią bogaty smak jagód. Za pierwszym razem zaskoczyła mnie prostota przygotowania i niesamowity smak deseru, zajęło mi to bardzo mało czasu.

 

Będziemy potrzebować:

  • śmietana 30% - 600 g

  • gotowane mleko skondensowane - 370 g

  • 4 arkusze lawaszu

  • mrożone wiśnie - 500 g

  • czekolada po posypania

 

Przygotowanie:

1. Ubijaj śmietanę mikserem przez około 60 sekund.

2. Stopniowo wlewaj skondensowane mleko do pojemnika ze śmietaną, kontynuuj ubijanie. Do tego ciasta wystarczy jedna puszka mleka skondensowanego, miłośnicy słodyczy mogą zwiększyć ilość.

3. Ubijaj przez 1-2 minuty, konieczne jest uzyskanie lekkości, puszystości, jednolitości.

4. Pokrój kilka arkuszy lawaszu na cztery długie, połużne paski.

5. Na każdą część ułożyć 5-8 wiśni, skręcić pasek w tubkę, odciąć puste brzegi. Rezultatem powinno być 16 takich rurek.

6. Krem delikatnie rozprowadzić w naczyniu w kształcie prostokąta, na wierzch nałożyć warstwę rurek, zaleca się zacząć od pięciu.

7. Na wierzch wylej warstwę kremu.

8. Rurki i krem układać naprzemiennie, stopniowo zmniejszając ilość. Druga i trzecia warstwa składa się z czterech rurek, ostatnia z trzech. Powinno być dużo kremu. Dopasowanie boków pomoże zapobiec rozpadaniu się ciasta. Takie podejście ułatwi również dodanie kremu.

9. Pozostaw deser do impregnacji na godzinę.

10. Posyp ciasto kawałkami czekolady.

Podczas krojenia deseru nóż powinien zapadać się, co wskazuje na dobrą impregnację. Ciasto spodoba się wszystkim miłośnikom delikatnych słodyczy o bogatym smaku.

Główne zdjęcie: neskychno.com