GOTUJMY:

Najpierw ciasto. Za podstawę zawsze biorę przepis na ciasto Gennaro Kontaldo, popularyzatora kuchni włoskiej i medialnego „ojca” światowej sławy szefa kuchni Jamiego Olivera. Jeśli obie te nazwy nic Tobie nie mówią, to uwierz, że dużo wiedzą o cieście na pizzę. Nie wierzysz w słowa - wyszukiwarka Yandex Ci pomoże :)

Ciasto (na dwie duże pizze):

  • Dowolna mąka premium (choć w oryginale – grubo zmielona) - 250 g (+ około 20 gramów w zależności od producenta)

  • Ciepła woda – 160 ml

  • Suche drożdże – 2 łyżki

  • Sól – szczypta

Zagnieść jak zwykłe ciasto i zostawić na godzinę. Wzrośnie i będzie wyglądało w ten sposób:

foto: google

Drugą częścią bazy do pizzy jest sos pomidorowy. Można go przygotować z tartymi pomidorami lub zwykłą pastą pomidorową. Z pasty jest tańszy i szybszy, więc tego użyjemy. Opowiem ci jak.

Do sosu będziesz potrzebować:

  • Pasta pomidorowa – 1,5 łyżki

  • Sól, pieprz, cukier – kilka szczypt

  • Suchy rozmaryn i tymianek lub oregano (możesz je znaleźć w każdym sklepie z przyprawami) - 1 łyżeczka

  • Woda - 200 ml

  • Olej roślinny - kilka łyżek

JAK GOTOWAĆ:

Wlej trochę oleju na bardzo rozgrzaną patelnię i smaż koncentrat pomidorowy, ciągle mieszając. Dodaj suszone zioła i podgrzewaj, aż pojawi się aromat. Wlej wodę, wszystko wymieszaj, aż będzie jednolite i niech woda wyparuje do połowy. Sos jest gotowy wygląda w ten sposób:

foto: google

Cóż, wszystko jest bardzo proste - rozwałkuj ciasto i, jeśli to możliwe, zagnij krawędzie. To potrzebne jest bardziej dla dekoru, ponieważ mimo wszystko nic nie wycieknie poza brzegi. Nie musisz robić okrągłej pizzy. Kształt może być dowolny, nawet trójkąty – nie ma to znaczenia. Pamiętaj, że pizza to tylko otwarty placek.

foto: google

Ciasto najlepiej jest położyć na odwrocie blachy do pieczenia, posypanej kaszą manną. Nie mąka, a kasza manna, bo kasza manna nie spali się podczas pieczenia, a mąka będzie się palić i będzie gorzko smakować. Chyba tego nie chcesz?

Ciasto posmarować sosem pomidorowym i położyć na nie ser. Na górę kładziemy nadzienie. Niektórzy posypują tylko nadzienie serem.

NIE JEST TO PRAWIDŁOWE

Ser ułożony na wierzchu zmieni się w bezużyteczną, pozbawioną smaku i spaloną skorupkę. Dlatego ser jest ZAWSZE układany na dnie w normalnej pizzy. A już na nim - cokolwiek chcesz: drób, mięso, wędliny, ryby.

Przygotowaną pizzę piecze się na górnej półce piekarnika przez 6-7 minut w temperaturze 250-270 stopni. Jeśli jest to piekarnik konwekcyjny, to świetnie. Należy piec minutę krócej.

foto: google

A oto nasza piękna pizza. Tańsza i smaczniejsza niż w pizzerii.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com