Ryż to doskonały dodatek do prawie wszystkich dań warzywnych. 80% węglowodanów złożonych, minimalna ilość soli w składzie oraz całkowity brak glutenu (najsilniejszego alergenu białkowego) sprawiają, że jest to popularny produkt w menu dzieci, osób z chorobami serca, nerek oraz każdego, kto musi przestrzegać diety leczniczej.

Istnieje wiele odmian ryżu (długoziarnisty, okrągły, średnioziarnisty). Według sposobu przetwarzania – dziki, polerowany, parzony. Ryż dziki lub brązowy jest uważany za bardziej zdrowy. Po obróbce cieplnej nieoszlifowane ziarna zachowują cały swój kształt, a przystawka wychodzi krucha. Jednak niestety cena za kilogram takiego ryżu jest kilkakrotnie wyższa niż cena ryżu zwykłego.

foto: sovkusom.ru

Jeśli chcesz nauczyć się gotować prawdziwie magiczne dodatki do obiadu, nawet z niedrogich odmian ryżu, skorzystaj z poniższej metody!

Ryż na szybko jako dodatek do obiadu

Składniki

  • 1 szklanka ryżu
  • 400 ml wody (do gotowania)
  • 40 g masła
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania

1. Po pierwsze, nie zapomnij dokładnie spłukać ryż. W głębokiej misce zalej ziarna wodą, dokładnie wymieszaj rękami, spuść wodę ze skrobią. Powtarzaj ten zabieg, aż woda będzie czysta.

foto: sovkusom.ru

2. Umyty ryż zalej zimną wodą, miskę przykryj ręcznikiem papierowym i odstaw na co najmniej 2 godziny. Ryż można zamoczyć na noc lub rano, aby wieczorem szybko ugotować.

3. Spuść wodę, w której moczony był ryż i ponownie dokładnie wypłucz ziarna. Ryż umieść w rondelku (najlepiej w grubym żelaznym garnku), zalej wodą w ilości wskazanej w składnikach.

4. Doprowadź ryż do wrzenia i gotuj na dużym ogniu przez 3 minuty. Na tym etapie dodaj sól i masło. Przykryj garnek pokrywką, zgaś ogień i pozostaw na 30 minut.

foto: sovkusom.ru

Dodatek do dania jest przepiękny! A więc tylko kilka prostych manipulacji i 3 minuty aktywnego gotowania w efekcie dają naprawdę smaczny i zdrowy dodatek do dań, podstawę do zupy mlecznej, a także nadzienie do ciast i zapiekanek.

foto: sovkusom.ru

Główne zdjęcie: sovkusom.ru