Gotowy torcik najlepiej odłożyć na rano. Wtedy idealne śniadanie nie będzie już tylko marzeniem, a realnością.

TORT Z CIASTA PIASKOWEGO

SKŁADNIKI

  • 150 g masła lub margaryny
  • 150 g cukru
  • 400 g mąki
  • 2 jajka
  • 1 puszka mleka skondensowanego
  • 1 opakowanie proszku do pieczenia
  • 2 opakowania cukru waniliowego
  • 50 g czekolady

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od ciasta. Na początku ubij jajka z cukrem waniliowym (1 opakowanie), a potem dodaj 200 gramów masła lub margaryny i ubijaj aż do otrzymania jednorodnej masy. Następnie dodaj proszek do pieczenia (lub sodę oczyszczoną), mąkę i ugnieć ciasto, tak aby nie przylepiało się do rąk. Kolejno uformuj je w kulkę i wstaw do lodówki na 30 minut.

W tym czasie można przygotować krem. Weź pozostałe masło, ubij je z cukrem waniliowym, a potem dodaj mleko skondensowane i ubijaj do otrzymania jednorodnej masy.

Teraz czas, aby wyciągnąć ciasto i rozdzielić je na cztery części. Rozwałkuj każdy kawałek, odetnij krawędzie, tak aby otrzymać ciasto o średnicy 30 cm. Odkrojone fragmenty odłóż na bok.

Z pomocą wałka przenieś ciasto do brytfanki, na której znajduje się już papier do pieczenia i piecz w temperaturze 180 stopni do otrzymania rumianej skórki. Mniej więcej będzie to 15 minut. Gotowe spody odstaw do ostygnięcia.

Póki stygną najlepiej zająć się dekoracją tortu. Oczywiście nie ma na to jednego sposobu - można zrobić cokolwiek tylko przyjdzie do głowy. W tym przypadku są to winogrona i listki. Aby wykonać taką właśnie dekorację wystarczy zrobić małe kuleczki. Za pomocą wyciętej z papieru formy, wykrój z ciasta 3 winogronowe liście. Wszystkie te elementy także upiecz na papierze.

Teraz posmaruj ostygnięte ciasto kremem i układaj jeden na drugim. Posmaruj także czwarty blat. Teraz możesz udekorować tort z pomocą roztopionej czekolady. Jeśli zdecydowałeś się na dekorację według tego przepisu, to należy zamoczyć połowę kuleczek w roztopionej czekoladzie, a drugą połowę zostawić tak jak jest. Następnie ułóż z kuleczek kiście winogrona: białego i czarnego.

Następnie dodaj liście w dowolnym ułożeniu, a za pomocą reszty czekolady i rękawa cukierniczego narysuj gałązki. Dekoracja jest już gotowa. Tort odstaw na noc, aby się przegryzł. A rano można już delektować się jego smakiem.

Tort wychodzi bardzo delikatny i słodki. Wieczorem, oczywiście, nie powinno się go jeść z racji jego sporej kaloryczności. Idealnie pasuje do kawy na śniadanie, a z takimi ozdobami możne nawet wpasować się w jakiś świąteczny dzień. Smacznego!