Przyjaciele, chcę się z wami podzielić przepisem na kruche ciasteczka z dżemem. Wcześniej kosztowały grosze i były sprzedawane wszędzie, podobnie jak ciastka mleczne i krążki kruche. Dziś sami je ugotujemy: po pierwsze dlatego, że są one szybkie i łatwe, a po drugie, ponieważ są niesamowicie pyszne!

SKŁADNIKI:

  • masło - 180 g
  • jajko - 1 szt.
  • cukier - 130 g
  • sól - szczypta
  • proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
  • wanilina - 1,5 g
  • mąka - 310 g
  • konfitura / dżem / powidła - 350 g

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Najpierw mieszamy 310 g przesianej mąki i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia.

foto: google

Następnie do innej miski włóż 180 g miękkiego masła, dodaj szczyptę soli i ubijaj mikserem przez 1 minutę, aż masło będzie puszyste.

Wcześniej używałam margarynę do ciasta kruchego. Nie używam jej do wypieków, moim zdaniem są smaczniejsze z masłem.

foto: google

Następnie dodaj 130 g cukru i saszetkę waniliny (1,5 g) i ubijaj przez 2-3 minuty, aż się rozjaśnią. Następnie wbij 1 jajko w kremową masę i kontynuuj ubijanie przez trzy minuty. Masa stanie się jeszcze bardziej puszysta.

foto: google

A teraz zaczynamy wprowadzać częściowo mąkę z proszkiem do pieczenia. Kontynuujemy pracę mikserem, następnie resztki mąki dodajemy łopatką i na ostatnim etapie zbieramy rękami ciasto w kulę. Powinno być bardzo miękkie, delikatne i łatwo się odrywać.

foto: google

Ciasto rozwałkujemy od razu na papierze do pieczenia. Ciasto najpierw lekko rozciągamy na boki rękami, a następnie rozwałkowujemy wałkiem w warstwę o grubości 5 mm. Obcinamy brzegi tak, aby ciasto było wszędzie tej samej grubości. Moja warstwa ma wymiary 30x35 cm. Ciasto przekładamy na blachę do pieczenia i nakłuwamy widelcem.

foto: google

Wstawiamy do pieczenia w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10-12 minut. Gdy tylko brzegi ciasta się zrumienią, natychmiast je wyjmujemy. A gdy ciasto jest jeszcze gorące, odetnij nierówne krawędzie i pokrój na 2 części. Teraz zostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

foto: google

Dziś zrobimy ciasteczka z dżemem z czarnej porzeczki. Ale możesz wziąć dowolne według własnego gustu.

foto: google

Gdy ciasto całkowicie wystygnie, przekładamy skrawki do woreczka z zapięciem i wałkiem do ciasta mielimy na okruchy. Posypiemy ciastezcka powstałymi okruchami.

foto: google

Bardzo ostrożnie przenosimy połowę ciasta na płaską powierzchnię.

Jest delikatne, więc musisz działać szybko, ale ostrożnie.

foto: google

Połowę dżemu nakładamy na ciasto i za pomocą łopatki lub łyżki rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni ciasta, jednocześnie lekko oddalając się od brzegów, aby dżem nie wypływał, gdy połóżymy drugie ciasto na wierzchu.

Teraz kładziemy drugą warstwę ciasta, pokrywamy dżemem, ale już całkowicie, bez odchodzenia od krawędzi. Posyp ciasto powstałym miękiszem na wierzchu i w tej formie pozostaw na 2-3 godziny w temperaturze pokojowej. Powinno dobrze się nasączyć. Następnie kroimy go na małe kwadraty i zapraszamy rodzinę na herbatę.

Główne zdjęcie: google.com