Aby zrobić 6-8 porcji ciasta, potrzebujesz:

  • 4 duże jajka o temperaturze pokojowej
  • 150 g cukru pudru
  • 130 g miękkiego masła
  • 1 łyżeczka cukru pudru z wanilią lub jeśli chcesz mocniejszego smaku wanilii w swoich wypiekach, użyj około 1/3 laski wanilii
  • 120 g mąki typu premium
  • 500 ml mleka o temperaturze pokojowej
  • sól morska

1. Podzielić jajka na białka i żółtka. W dużej misce ubij żółtka z cukrem pudrem mikserem na średnich obrotach, aż staną się puszyste i lekkie. Spróbuj - cukier puder powinien być prawie niezauważalny.

2. Pokrój masło na kawałki 1x2 cm i dodaj do ubitych żółtek. Kontynuuj ubijanie mikserem. Nawet nie zmienialiśmy dyszy, ale użyliśmy klasycznej - do ubijania. Jeśli pozostaną małe kawałki masła wielkości groszku czarnego pieprzu, nic się nie dzieje - później się roztopią.

3. Przesiej mąkę na powierzchnię zawartości miski. Ubijaj na małej lub średniej prędkości, aż masa będzie gładka. Nie powinno być grudek!

4. Wlej mleko i wymieszaj, aż będzie gładkie. Ni obawiaj się, jeśli powstaje płynne ciasto. Jego przygotowanie jeszcze się nie skończyło!

5. Białka ubij z cukrem waniliowym i solą. Ubijaj do twardych pików, jak na bezę. Do momentu, gdy miskę ubitych białek można odwrócić, a one będą się trzymaćnaczynia.

6. Za pomocą łopatki lub łyżki dodaj porcjami białka do ciasta. Ciasto wymieszać kilka razy od dołu do góry. Nie trzeba długo mieszać, ani uzyskiwać maksymalnej jednorodności. W cieście powinny pozostać małe drobinki ubitego białka - to ważne! Teraz ciasto jest gotowe. Jest umiarkowanie puszyste i płynne. I pyszne!

7. Wlej ciasto do formy. Użyliśmy żaroodpornej rozkładanej foremki o średnicy 25 cm, na spodzie umieszczono papier do pieczenia i zabezpieczono pierścieniem z klipsem. Nie smarowano formy olejem. Następnym razem weźmiemy mniejszą formę - 22 lub 24 cm średnicy, aby ciasto było wyższe.

8. Piec 40 minut w piekarniku nagrzanym do 160 °C. Sprawdź, czy ciasto jest gotowe. Powierzchnia powinna zmienić kolor na złoty i będzie się mocno „trząść” się w środku, jeśli lekko potrząśniesz kształtem. Kontynuuj pieczenie przez kolejne 15-20 minut. Środek nie powinien być całkowicie upieczony. Niech pozostanie trochę chwiejny. Złap odpowiedni moment! Ciasto w piekarniku będzie puszyste, a potem trochę opadnie, ale nie ma innego wyjścia.

9. Wyjmij naczynie z piekarnika. Przykryj ręcznikiem i odstaw, aż ciasto całkowicie ostygnie. Nie przykrywaj folią ani niczym innym, aby zapobiec tworzeniu się kondensatu. Gdy ostygnie, można udekorować jagodami, posypać cukrem pudrem, a nawet polać polewą czekoladową (opcjonalnie), ale lepiej - po raz pierwszy – spróbujcie go „czystym” i miejmy nadzieję perfekcyjnym.

Główne zdjęcie: gastronom.ru