Proponuję Ci niesamowity przepis! To bomba! Ciasto samo w sobie jest delikatne. Z jednego małego kawałka czerpiesz wielką przyjemność.

Najciekawsze jest to, że przepis prawie nie wymaga mąki. Wyobraź sobie - do całego ciasta dodaje się tylko jedną łyżeczkę mąki! Niesamowite, prawda? Zamiast masła używa się tu wyłącznie naturalną śmietankę. A głównymi „bohaterami” są orzechy włoskie, których zalety są znane każdemu. Gotowanie nie trwa długo. To ciasto ma jedną wadę - jest zbyt smaczne i po prostu nie można się od niego oderwać.

Wyobraź sobie - delikatne ciasto, zwiewna śmietanka, chrupiąca czekolada... Już nie możesz się doczekać? Więc zacznij!

Ciasto:

  • 1 łyżeczka mąki;
  • 150 g orzechów włoskich;
  • 150 g cukru;
  • 4 białka;
  • szczypta soli i kwasu cytrynowego;

Nadzienie:

  • 80 + 30 + 5 g ciemnej czekolady;
  • 1 łyżka cukru pudur;
  • 300 ml tłustej śmietanki do ubijania.

Sposób przygotowania:

1. Orzechy włoskie uprażyć na suchej patelni i rozgnieść na drobno, ale nie w proszek.

2. Białka ubić ze szczyptą soli i kwasu cytrynowego (można z kilkoma kropelkami soku z cytryny lub bez niego). Stopniowo dodawać cukier i ubijać do twardych pików.

3. Dodać mąkę, orzechy, wymieszać do uzyskania jednolitej masy.

4. Wytnij 6 kółek o średnicy 18 cm z papieru do pieczenia. Posyp każde kółko mąką i rozprowadź ciasto na każdym z nich. Piec w piekarniku nagrzanym do 220 C.

5. Piec każde ciasto przez 5 minut. Po wyjęciu z piekarnika lekko ostudź i szeroką łopatką oddziel ciasto od papieru. Musisz bardzo uważać, ponieważ ciasta bardzo się łamią. Ale jeśli tak się stanie, nie martw się, ułóż je razem jak puzzle.

6. Rozpuść 80 g gorzkiej czekolady w łaźni wodnej do stanu płynnego. Posmaruj 5 ciastek czekoladą, szóste zostaw bez czekolady. Ostudź w temperaturze pokojowej.

7. Na krem: ubić tłustą śmietankę, dodać 1 łyżkę cukru pudru. Ubić. Do osobnej miski odstawić 4 łyżki kremu. Do pozostałej śmietanki dodaj 30 g startej czekolady, wymieszaj.

8. Teraz zbieramy ciasto. Rozłóż na każdej warstwie bitą śmietanę i czekoladę.

9. Zbierz razem i przykryj niesmarowanym ciastem na wierzchu.

10. Całość posmarować bitą śmietaną bez czekolady. Posyp ciasto startą ciemną czekoladą na wierzchu. Wstaw do lodówki.

Odstaw na kilka godzin i to wszystko, możesz wołać wszystkich do stołu. Niezwykle pysznie!

Główne zdjęcie: lavender.land