Zrazy ziemniaczane nadziewane to małe placki z ciasta ziemniaczanego. Ciasto zrobione jest z puree ziemniaczanego, skrobi i jajek. W razie potrzeby skrobię można zastąpić mąką. Klasycznym nadzieniem do zrazów jest mięso mielone, ale w nowoczesnej kuchni wymyślono wiele innych nadzień. W tym przepisie oprócz mięsa mielonego jako nadzienia używamy pieczarek oraz dwóch rodzajów sera. Nadzienie dzięki pieczarkom i serowi jest bardzo soczyste i aromatyczne.

Składniki

 • Ziemniaki - 1,5 kg
 • Skrobia ziemniaczana - 1 łyżka
 • Jajko kurze - 2 sztuki
 • Pieczarki - 1 kg
 • Mielona wołowina - 300 g
 • Cebula - 2 sztuki
 • Ser tostowy - 100 g
 • Mozzarella - 150 g
 • Bułka tarta - 100 g
 • Sól dla smaku
 • Mielony czarny pieprz - do smaku

Przygotowanie

foto: cooku.ru

1. Najpierw przygotuj ciasto ziemniaczane. Ugotuj ziemniaki ze skórką do gotowości. Ziemniaki podczas gotowania nie powinny się rozpadać, w przeciwnym razie ziemniaki w środku będą nasycone płynem. Dlatego nie należy przekłuwać ich nożem podczas sprawdzania stopnia ugotowania. Ziemniaki gotować 20 minut od ugotowaniu wody, doprawić solą.

Ugotowane ziemniaki trochę ostudzić, obrać ze skórki, zmiażdżyć na jednorodne puree.

foto: cooku.ru

2. Wbij jajka w tłuczone ziemniaki, dodaj skrobię, wymieszaj.

Dłońmi zagnieć plastyczne ciasto, które nie przywiera do dłoni. Ciasto przykryj folią spożywczą i odstaw na chwilę.

foto: cooku.ru

3. W tym czasie przygotuj nadzienie. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, połóż na rozgrzanej oleistej powierzchni patelni, smaż 3 minuty do gotowości.

foto: cooku.ru

4. Dodaj mięso mielone do cebuli, smaż dalej przez 7-10 minut na średnim ogniu, ciągle mieszając, aby duże kawałki mielonego mięsa rozpadły się na mniejsze kawałki.

foto: cooku.ru

5. Pieczarki opłucz, drobno posiekaj, włóż na patelnię z mięsem mielonym i cebulą. Smaż mieszaninę często mieszając, aż płyn całkowicie wyparuje. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Po usmażeniu ostudź nadzienie.

foto: cooku.ru

6. Zetrzyj twardy ser na grubej tarce, pokrój ser mozzaralla w drobną kostkę. Wymieszaj dwa rodzaje sera ze smażoną mieszanką w jednym pojemniku. W razie potrzeby dodaj przyprawy.

foto: cooku.ru

7. Podziel ciasto ziemniaczane na 16 identycznych kawałków, zwiń w kulki, każdą kulkę spłaszcz dłonią w płaski placek. Umieść na posypanej mąką powierzchni roboczej. Umieść 1 łyżkę nadzienia na środku ciasta.

foto: cooku.ru

8. Przykryj nadzienie ciastem ziemniaczanym, formując podłużne klopsiki. Zanurz je w bułce tartej, obtocz ze wszystkich stron.

foto: cooku.ru

9. Zrób to samo ze wszystkimi zrazami. Po panierowaniu popraw kształt.

foto: cooku.ru

10. Na patelnię wlej kilka łyżek oleju, podgrzej, połóż zrazy ziemniaczane. Smaż na średnim ogniu na złoty kolor ze wszystkich stron.

foto: cooku.ru

11. Po usmażeniu zrazy osusz ręcznikiem papierowym, aby usunąć nadmiar oleju. Danie jest gotowe do podania.

Smacznego!

Główne zdjęcie: cooku.ru