Składniki do przygotowania pysznego ciasta do kawy lub herbaty:

Składniki potrzebne do przygotowania zakwasu:

  • Mąka pszenna - 250 g
  • Kefir - 125 ml
  • Masło - 125 g
  • Proszek do pieczenia - 5 g

Składniki potrzebne do przygotowania okruchów:

  • Masło - 75 g
  • Mąka pszenna - 60 g
  • Cukier - 85 g
  • Wanilina – szczypta

A teraz zacznijmy gotować

Najpierw bierzemy sią za przygotowanie ciasta, albowiem musi ono trochę „odpocząć”. Mąkę (250 g) należy przesiać do miski, a następnie kostkę dobrze zmrożonego masła natrzeć na tarce o grubych oczkach. Aby zapobiec przywieraniu masła do powierzchni tarki, kostkę należy kilka razy zanurzyć w mące pszennej. Przed gotowaniem zaleca się przechowywać kostkę masła w zamrażarce, aby dobrze stwardniało, ale nie zamarzło na kamień.

foto: google

Szybko pocieramy wszystko palcami, aby dostać drobny miękisz z mąki olejowej. Wsypujemy proszek do pieczenia, a następnie dokładnie mieszamy.

foto: google

Teraz do miski wlewamy kefir.

foto: google

Następnie zagniatamy ciasto, które powinno być dość gęste, ale miękkie i lekko lepkie. Warto pamiętać, że nie musimy bardzo długo wyrabiać. Przestajemy wyrabiać ciasto dopiero wtedy, gdy zacznie nabierać kształtu jednej wielkiej bryły.

foto: google

Ciasto wkładamy do foliowego woreczka lub zawijamy w folię spożywczą, a następnie wkładamy do lodówki na przynajmniej pół godziny.

foto: google

W tym czasie przygotowujemy okruchy do posypania. Najpierw do osobnej miski przesiewamy 60 gramów mąki, dodajemy cukier i wanilinę, a następnie wszystko dokładnie mieszamy. Zatem pocieramy kawałek twardego masła na tarce.

foto: google

Wszystko mielimy rękami, aż uzyskamy drobne okruchy. Ważne jest, aby masło nie zaczęło się topić, w przeciwnym razie stosowanie okruchów nie przyniesie oczekiwanych efektów.

foto: google

Po tym czasie należy wyjąć ciasto z lodówki, a następnie podzielić na 4 równe części. Teraz lekko posypujemy stół mąka, a następnie bierzemy 1 kawałek ciasta i rozwałkowujemy na grubość ok. 2-4 mm. Grubość ciasta zależy od rozmiaru blachy do pieczenia (formy do pieczenia). Ja posiadam blachę do pieczenia o rozmiarach 18 x 23 cm.

foto: google

Blachę należy wyłożyć papierem do pieczenia, a także posmarować masłem, a następnie posypać kaszą manną. Zatem delikatnie wykładamy rozwałkowane ciasto na wierzchu. Wierzch ciasta posypujemy 1/3 okruchów.

foto: google

Następnie sporządzamy ciasto wszystko według tego samego schematu – rozwałkowujemy ciasto, posypujemy okruchy na wierzch ciasta i tak dalej. Ostatnią warstwę przykrywa się warstwą ciasta.

foto: google

Teraz możemy zostawić wszystko tak jak jest, a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika. Właśnie w ten sposób regularnie przygotowuję ten smakołyk... Jednak według podanego przepisu, przed włożeniem do piekarnika ciasto należy pokroić i podzielić na kilka kawałków.

foto: google

A teraz ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy przez 35-40 minut, aż ciasto będzie miało złoty kolor.

foto: google

foto: google

Gotowe ciasto posypujemy cukrem pudrem według własnego uznania. Nawet po wystygnięciu ten pyszny smakołyk pozostaje chrupiący na zewnątrz oraz miękki w środku. Gotuj, smakuj, ciesz się spotkaniem w gronie przyjaciół, spędzając czas przy filiżance dobrej kawy lub herbaty!

Główne zdjęcie: google.com