Wszystkie dzieci bardzo lubią racuszki z dżemem. Jest to dobra opcja na śniadanie dla dorosłych, a także wtedy, gdy trzeba szybko przygotować przekąskę do kawy czy herbaty. Aby moje racuszki były zawsze puszyste i miękkie, przygotowuję je na ciepłym kefirze i koniecznie dodaję sodę pogaszonej octem. Spróbujmy przygotować razem te pyszne, przewiewne oraz szybkie racuszki.

foto: takprosto.cc

Przepyszne racuchy na kefirze

Składniki

  • 300 ml płynnego kefiru
  • 270 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczki sody
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 3 łyżki cukru
  • 1,5 łyżki octu
  • Olej słonecznikowy do smażenia

Przygotowanie

W misce wymieszaj jajko, cukier i sól.

foto: takprosto.cc

Żółtko z białkiem należy ubić aż piana będzie sztywna. Cukier nie musi się całkowicie rozpuścić, ponieważ rozpuści się później w ciepłym kefirze.

Kefir lekko podgrzej na średnim ogniu do temperatury 35–40 stopni Celsjusza. Następnie dodaj ubite jajka i wszystko dobrze wymieszać.

Mąkę i kefir mieszamy trzepaczką aż do powstania jednorodnej masy. Jeśli ciasto nie jest wystarczająco gęste, możesz dodać mąkę. Ciasto powinno uzyskać konsystencję bardzo gęstej śmietany.

foto: takprosto.cc

Dodaj do ciasta sodę oczyszczoną wygaszoną octem. Wszystko dokładnie wymieszaj. Po kilku minutach ciasto zacznie puchnąć i stanie się bardziej rzadkie. Ciasto należy pozostawić na 10 minut. Jest to bardzo ważne. Wtedy ciasto się podniesie i zacznie bardziej puchnąć.

Następnie na rozgrzaną patelnię wlej około 1 cm oleju roślinnego, a następnie usmaż, aż będą zarumienione z obu stron.

foto: takprosto.cc

Wlej jedną niepełną łyżkę ciasta na patelnię, formując okrągłe placki. Gdy podczas smażenia na górnej części racuchów pojawia się dziury, podważ za pomocą płaskiej szpatułki i przewróć na drugą stronę.

foto: takprosto.cc

Po krótkim czasie racuchy staną się bujne, bowiem ciasto dobrze powinno wyrosnąć. Należy odczekać jedna lub dwie minuty, a będą złotawo-rumiane również z drugiej strony.

foto: takprosto.cc

Teraz racuszki można podawać.

foto: takprosto.cc

Otrzymaliśmy rumiane i bardzo pyszne racuszki na kefirze. Życzymy smacznego dla wszystkich! Jeśli chcesz uszczęśliwić swoją rodzinę bogatym śniadaniem, spróbuj przygotować racuchy z bananami.

Główne zdjęcie: takprosto.cc