Składniki:

Ciasto:

 • Masło – 100 g
 • Cukier – 120 g
 • Jajka – 3 szt.
 • Miód – 250 g
 • Soda – 1 łyżeczka
 • Mąka – 350 g

Krem:

 • Śmietanka 33-35% - 500 ml
 • Śmietana 30-40% - 750 g
 • Cukier puder – 120 g
 • Esencja waniliowa (lub koniak) – 1 łyżka
 • Zagęstnik do śmietany – 2 opakowania

Sposób przygotowania „Miodownika”:

Wszystkie składniki na ciasto (oprócz mąki) umieść w małym rondelku i rozpuść w kąpieli wodnej (zagotuj wodę w dużym rondlu i umieść na nim rondel ze składnikami na ciasto).

Zawartość rondla podgrzej, ciągle mieszając. Kiedy wszystko się rozpuści, gotuj na małym ogniu przez 5 minut, a następnie zdejmij z ognia.

Stopniowo dodawaj mąkę, cały czas mieszając. Ciasto będzie trochę płynne, jak na keks. Nie martw się. Przykryj rondel pokrywką i pozostaw w lodówce na 8-12 godzin.

Ciasto lekko zgęstnieje. Takie ciasto zrobiłam wieczorem, a rano upiekłam blaty.

Podziel ciasto na 8 równych części, pozostawiając 2 lub 3 kawałki, a resztę schowaj do lodówki, aby nie zmiękły podczas pieczenia pierwszych blatów.

Należy rozwałkowywać na papierze do pieczenia, inaczej bardzo trudno będzie przenieść na blachę, bo ciasto jest bardzo miękkie.

Będziesz potrzebować 3 kawałki papieru do pieczenia; na dwóch można naprzemiennie rozwałkowywać i piec, a na trzecim zostawiać do ostygnięcia blaty.

Pamiętaj, aby oprószyć papier mąką i dodawać jej w miarę rozwałkowywania. Ciasto jest miękkie i trochę przykleja się do rąk, więc oprósz mąką także ręce i wałek.

Rozwałkuj kawałek ciasta na papierze, wytnij koło o średnicy 25 cm za pomocą odpowiedniej pokrywki (lub talerza), oddziel okrawki od koła, przenieś blat ciasta razem z papierem na blachę.

Piecz każdą część wraz z okrawkami w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 5 minut.

W ten sam sposób postępuj ze wszystkimi kawałkami ciasta. Podczas gdy jeden blat ciasta się piecze, natychmiast rozwałkuj drugi na drugim kawałku papieru.

Kiedy ciasto ostygnie, zmiel okrawki w blenderze na kruszonkę, ale nie rozdrabniaj ich zbyt drobno. Kruszonka będzie potrzebna do posypania tortu.

Krem: w misce miksera ubijaj schłodzoną śmietankę przez 1 minutę, stopniowo dodawaj 2 opakowania zagęstnika cały czas ubijając (można bez zagęstnika, ale jednak polecam użyć)

Stopniowo dodawaj cukier puder, esencję waniliową (lub koniak) i ubijaj, aż krem zgęstnieje.

Osobno ubij śmietanę za pomocą trzepaczki (niezbyt długo, upewnij się, że nie jest zbyt płynna).

Do ubitej śmietanki dodaj śmietanę i wszystko delikatnie wymieszaj szpatułką.

Użyłam zagęstnika do śmietanki, w zasadzie można się bez tego obejść, ale ja na wszelki wypadek dodaję, bo czasem mój krem wychodzi niezbyt dobry.

To wszystko, krem jest gotowy. Teraz można zebrać tort.

Blaty i boki tortu posmaruj kremem, posyp kruszonką i włóż do lodówki na 8-12 godzin.

Smacznego!

Główne zdjęcie: cooku.ru