Kiszona kapusta wydaje się łatwa do zrobienia. Ale nie zawsze wszystkim wychodzi smacznie. Wszystkie proporcje i zalecenia muszą być dokładnie przestrzegane w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Sprawdźmy, jakie proporcje są potrzebne, aby zrobić smaczną kiszoną kapustę na 3 litrowy słoik.

Składniki:

  • Kapusta – 2 kg
  • Marchewka – 1 szt.
  • Sól – 1 łyżka
  • Liść laurowy – 4 szt.
  • Pieprz czarny ziarnisty – 10 szt

Sposób przygotowania:

1. Najpierw należy przygotować kapustę. W tym celu należy usunąć wierzchnie liście, jeśli są zepsute, a następnie kapustę można opłukać.

2. Drobno posiekaj kapustę. Użyj szatkownicy, jeśli nie możesz tego zrobić ręcznie.

3. Obierz i opłucz marchewkę. Zetrzyj na tarce o grubych oczkach i wymieszaj z kapustą.

4. Na dno słoika włóż pieprz i liść laurowy w wymaganej ilości, następnie przełóż kapustę. Każdą porcję, którą kładziesz do słoika, należy dobrze rozprowadzić.

5. Następnie należy przygotować „rosół”. W tym celu wlej zimną wodę do słoika z kapustą, abyś wiedziała dokładnie, ile jej potrzebujesz.

6. Wylej ze słoika i wsyp łyżkę soli. Postaw wodę na ogień, doprowadź do wrzenia i trochę ostudź. Dopiero wtedy można wlać do słoika. Nie spiesz się, ponieważ powietrze powinno całkowicie „uciec” ze słoika.

7. Umieść słoik w głębokiej misce, ponieważ może pojawić się trochę płynu podczas fermentacji, a następnie przenieś wszystko w ciepłe miejsce.

8. Jak tylko zacznie wydobywać się gaz, kapustę trzeba będzie przebijać długim nożem, aby wydobył się on również z dna słoika, w przeciwnym razie kapusta będzie gorzka.

9. Kapusta będzie gotowa za trzy dni (należy spróbować). Po tym czasie przykryj pokrywką i zostaw w chłodnym miejscu.

Wskazówki:

* Konieczne jest kiszenie kapusty w poniedziałek, wtorek lub czwartek, jak pokazuje doświadczenie, w przeciwnym razie nie smakuje ona tak dobrze;

* Wskazane jest również, aby kobieta nie miała okresu;

* Przy wyborze kapusty należy zwrócić uwagę na to jak ona wygląda;

* Nie należy używać soli jodowanej, ponieważ wtedy nic się nie uda.

Główne zdjęcie: cooku.ru