Przepis na mój teraz popisowy mostek jest tak prosty, że poradzi sobie z nim nawet dziecko. Najtrudniejsze jest czekanie, aż się ugotuje.

Mostek to bardzo uniwersalny produkt. Można na nim gotować zupy, dodawać do smażonych ziemniaków, pieczeni i wszędzie. Nada prawie każdej potrawie wyjątkowy smak. Można poczęstować przyjaciół lub krewnych pięknym i pysznym kawałkiem mostka.

Wziąłem tylko dwie sztuki, ale po wakacjach planuję wziąć więcej i przygotowa na zapas. W końcu mostek można bez problemu zamrozić, a po rozmrożeniu nic nie straci i będzie równie smaczny.

Przygotowanie przysmaku z mostku

Mamy więc dwa piękne kawałki mostka. Mostek musi być ze skórą.

foto: cooku.ru

foto: cooku.ru

Wrzucamy kawałki do jakiegoś pojemnika (mam rondel) i dodajemy dużo soli! Również na dwa takie kawałki wziąłem dwie główki (nie ząbki) czosnku i 4 liście laurowe i oczywiście czarny pieprz. Czosnek miażdżymy prasą do czosnku, liść laurowy łamiemy na małe kawałki i w tym obtaczamy mostek.

foto: cooku.ru

Obtaczamy i zostawiamy pod prasą. Robimy bardzo prosto – kładziemy talerz na mostku i kładziemy coś ciężkiego, na przykład butelkę wody. To nie musi być duża prasa. Włóż do lodówki i czekaj...

Ile czekać? Jeśli nie planujesz dalej robić nic z tym mostkiem, odczekaj co najmniej 4 dni. Jeśli będziesz robić jak ja, to maksymalnie na 2 dni. Odczekałem 2 dni i przeszedłem do następnego kroku.

foto: cooku.ru

Po dwóch dniach wyjmujemy kostek z lodówki. Osiągnęliśmy to, co było potrzebne - tłuszcz wydzielił nadmiar wilgoci.

foto: cooku.ru

Kawałki wchłonęły dokładnie tyle soli, ile potrzebowały. Mostek opłukać pod bieżącą wodą i dobrze wysuszyć.

foto: cooku.ru

Przypomnę, że jeśli trzymałeś je przez 4 dni, to już można jeść.

Dalej wszystko jest proste. Wędzimy mostek. Ale jest jedno zastrzeżenie dotyczące zrębków. Przed wędzeniem lekko zwilżamy zrębki i dodajemy do nich CUKIER, dosłownie dwie łyżki.

foto: cooku.ru

Zrębki wkładamy do wędzarni, ładujemy mostek skórą do dołu i wędzimy na średnim ogniu nie dłużej niż dwie godziny.

foto: cooku.ru

Po około półtorej godzinie dostałem tę piękność. Smak jest po prostu niesamowity, ale smaczniejszy jest na zimno, więc czekamy, aż ostygnie, a następnie zawijamy w folię i wkładamy do lodówki. Drugi kawałek można zamrozić.

foto: cooku.ru

Główne zdjęcie: cooku.ru