Składniki:

  • Jajka – 3 szt.
  • Cukier – 180 g
  • Mąka pszenna – 160 g
  • Soda – 5 g
  • Masło – 250 g
  • Orzechy włoskie – 180 g
  • Mleko skondensowane – 220 g

Sposób przygotowania tortu:

Oddziel białko każdego jajka od żółtka. Nie musisz używać specjalnego narzędzia, aby to zrobić w prosty sposób. Wystarczy ostrożnie rozbić nożem jajko na pół i kilka razy przelać zawartość jednej połówki skorupki do drugiej. Białko należy przelać do talerza, a żółtko pozostawić w skorupce.

Przygotuj szklankę mąki pszennej (160 g), pół łyżeczki sody oczyszczonej, 100 g masła roztopionego w kuchence mikrofalowej, 60 g (jedna trzecia szklanki) cukru.

Żółtka ubij z cukrem.

Żółtka wymieszaj z mąką, sodą oczyszczoną i roztopionym masłem. Zagnieć ciasto, które nie powinno być zbyt twarde. Jeśli ciasto przykleja się do rąk, to znaczy, że dobrze zrobiłaś. Przełóż do folii i włóż do lodówki na 35 minut.

Przygotuj drugi blat. Pozostały cukier (120 g) ubij z białkami. Możesz to zrobić za pomocą miksera lub trzepaczki. Masę włóż do lodówki na 20 minut.

Przygotuj formę na ciasto. Jeśli nie masz tortownicy, możesz użyć zwykłej patelni. Wyłóż formę do ciasta papierem pergaminowym. Ewentualnie wyłóż dno formy do ciasta folią spożywczą i przykryj zwykłym papierem posmarowanym masłem.

Orzechy włoskie posiekaj na duże kawałki.

Wyciągnij schłodzone ciasto i podziel je na 3 równe części. Z każdego z nich upiecz blat. W tym celu pierwszy kawałek ciasta rozprowadź rękami na dnie formy.

Ciasto przykryj schłodzoną słodką masą białkową. Posyp 1/3 orzechów włoskich i delikatnie dociśnij je.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Formę z ciastem włóż do piekarnika. Piecz przez 12 do 14 minut. Wyciągnij ciasto z piekarnika, gdy tylko jego powierzchnia będzie miała piękny złoty kolor. W ten sam sposób upiecz pozostałe 3 blaty.

Pozostałe masło roztop i wymieszaj z mlekiem skondensowanym. Rozprowadź na każdym blacie. Włóż tort do lodówki na 4 godziny. Pyszny domowy tort podawaj z gorącą herbatą!

Główne zdjęcie: coocook.me