Kuchnia gruzińska zawsze kusiła obfitymi potrawami, a w ostatnich latach była u szczytu popularności! Wypieki gruzińskie zyskały powszechne uznanie, dlatego pojawiło się nie tylko wiele gruzińskich restauracji, ale także piekarni. Teraz każdy może spróbować tradycyjnych czwisztari, ale czy wiesz, jak łatwo je ugotować?

Te pyszne, chrupiące bułeczki z serem i brązową skórką różnią się od mczadi (bardzo podobnego dania) tym, że nie są robione ze zbóż, lecz z mąki kukurydzianej. Zasadniczo jest to ciasto kukurydziane, zmieszane z tartym serem suluguni lub po prostu z dodaniem go jako nadzienia. Dziś podzielimy się z Tobą przepisem!

Składniki:

  • Mąka kukurydziana – 450 g
  • Jajko – 1 szt.
  • Woda gazowana – 400 ml
  • Ser Sulguni – 300g
  • Olej słonecznikowy – 100 ml

Sposób przygotowania:

Ubij jajko z wodą (mineralną lub tradycyjnie borjomi). Stopniowo dodawaj mąkę kukurydzianą, wyrabiając ciasto.

Zetrzyj suluguni na drobnej tarce i dodaj ser do ciasta. Opcjonalnie możesz po prostu zawinąć kawałki sera w ciasto. Zalecamy natłuszczanie rąk olejem podczas formowania placków.

Włóż czwisztari na do patelni z gorącym olejem i smaż z obu stron na złoty kolor.

Gruzińskie bułeczki z serem są używane zarówno jako chleb, jak i jako samodzielne danie. Nie lekceważ czwisztari – są bardzo one smaczne. Nie ma jednak lepszego akompaniamentu do zup, więc nie wahaj się włączyć ich do swojego menu! Nie ma znaczenia, czy ugniatasz ciasto z serem, czy po prostu włożysz kawałek sera do środka bułeczki – obie opcje gotują się jednakowo szybko. Którą wybierzesz?

Główne zdjęcie: sovkusom.ru