Bardzo dużo czekolady!

Tort jest pełen smaku, bogaty w struktury i konsystencje. Osiąga się to poprzez nasączenie herbatników Rich kremem czekoladowym, a następnie pokrycie ich grubą warstwą czekoladowego lukru.

Składniki:

Ciasto

  • Kruche ciasteczka Rich lub można wziąć inne – 225 g
  • Miękkie masło – 125 g
  • Cukier – 125 g
  • Gorzka czekolada – 125 g
  • Jajko – 1 szt.
  • Masło do smarowania formy

Lukier

  • Gorzka czekolada – 225 g

Dekoracja

  • Czekolada – 30 g

Sposób przygotowania tortu czekoladowego bez pieczenia

Posmaruj masłem tortownicę o średnicy 16 cm i umieść na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia.

Ręcznie połam herbatniki na kawałki wielkości migdałów i umieść w formie. Masło i cukier umieść w misie miksera. Ubijaj, aż krem się rozjaśni.

Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, ostudź do temperatury pokojowej i dodaj do masy, ciągle mieszając. Gdy konsystencja będzie jednolita, dodaj jajko i ubij.

Na kawałki herbatników wylej masę czekoladowo-maślaną. Powinny być całkowicie pokryte czekoladą.

Postaraj się wypełnić wszystkie luki i szpary masą czekoladową, ponieważ kiedy tort będzie gotowy, należy go odwrócić do góry dnem. Przykryj formę folią spożywczą i włóż tort do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Po trzech godzinach wyciągnij tort z lodówki i zostaw go przez chwilę w temperaturze pokojowej. Usuń folię i formę do pieczenia. Odwróć tort do góry dnem i przełóż na ruszt.

Rozpuść 225 g gorzkiej czekolady w kąpieli wodnej lub rondlu na małym ogniu. Powinna być płynna, ale nie dopuszczaj do temperatury powyżej ok. 34°C. Rozpuszczoną czekoladę wylej na tort i rozprowadź ze wszystkich stron.

Pozwól czekoladzie ostygnąć do temperatury pokojowej, a następnie ostrożnie przenieś tort na talerz - można to zrobić za pomocą szpatułki.

Rozpuść czekoladę, którą wybrałaś do dekoracji i za pomocą rękawa cukierniczego udekoruj górę oraz boki tortu.

Uwaga! Gdy już udekorujesz tort, nie wkładaj go do lodówki. Górna warstwa czekolady nie powinna zastygnąć do tego stopnia, że będzie łamać się, gdy tort będzie krojony.

Główne zdjęcie: cooku