Aby przygotować taką domową rolkę, potrzebujesz nie więcej niż 10-15 minut roboty. Wszystko dlatego, że potrzebujemy minimum składników, a rolka bardzo szybko się pieczy. W naszym przypadku rolka z pewnością spodoba się całej rodzinie!

SKŁADNIK:

  • 1/2 łyżki. cukru
  • 3 jaja
  • 1 łyżka. mąki
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki octu
  • kremowe nadzienie (do smaku)

GOTOWANIE:

Wymieszaj mąkę i cukier w misce.

foto: takprosto.cc

Wbij jajka i dodaj miód.

foto: takprosto.cc

Dusimy ocet sodowy i wszystko dokładnie mieszamy mikserem. Ciasto do rolki jest gotowe!

foto: takprosto.cc

Bierzemy blachę do pieczenia o wymiarach około 40x40 cm, przykrywamy ją papierem pergaminowym i smarujemy masłem. Potrzebujemy, aby podstawa okazała się dość cienka (wysokość 2-3 cm). Rozłóż ciasto na papierze, równomiernie rozprowadzając je na całej powierzchni. Włóż do piekarnika rozgrzanego do 180℃ przez 5-7 minut.

Pamiętaj, że nie możesz upiec ciasta biszkoptowego zbyt długo. W przeciwnym razie stanie się zbyt suchy i w końcu pęknie.

foto: takprosto.cc

Po upływie określonego czasu wyjmujemy wypiek z piekarnika i natychmiast przykrywamy wilgotnym ręcznikiem. Więc ciasto będzie łatwiej ulegać w procesie skręcania. Rozmazujemy ciasto z jednej strony nadzieniem do smaku i szybko robimy rolkę. W każdym razie okaże się niesamowicie smaczna!

foto: takprosto.cc

Zapraszam do eksperymentowania z tym przepisem. Spróbuj dodać kakao do ciasta, a następnie smak rolki nabędzie nowe, ciekawe nuty czekolady. Możesz podlać ją glazurą do dekoracji i dodatkowego smaku. Wszystko ogranicza się tylko do wyobraźni! Pospiesz się, aby zadowolić siebie i swoich bliskich taką łatwą do przygotowania rumianą rolką. Powodzenia!

Główne zdjęcie: takprosto.cc