Przypowieść o sposobie patrzenia na trudności w życiu. Wybór należy do każdego z nas.

Pewnego dnia córka, młoda kobieta, przyszła do ojca i powiedziała ze smutkiem:

- Tato, jestem tak zmęczona tym wszystkim, mam ciągłe problemy w pracy i w życiu osobistym, po prostu nie mam już siły... Jak mam sobie z tym wszystkim radzić?

Ojciec odpowiedział:

- Pozwól, że ci pokażę.

Stawia na płycie kuchennej trzy garnki z wodą, przynosi marchewkę, jajko i kawę. Każdy z tych składników umieszcza w osobnym garnku. Po kilku minutach wyłącza płytę kuchenną i pyta córkę:

- Co się z nimi stało?

- Marchewka i jajko się ugotowały, a kawa rozpuściła - odpowiada dziewczyna.

- Racja - odpowiada ojciec - ale jeśli spojrzymy głębiej, to okazuje się, że marchewka, która była twarda, po ugotowaniu stała się miękka. Jajko, które wcześniej było kruche i płynne, stało się twarde. Zewnętrznie pozostają takie same, ale wewnętrznie zmieniły się pod wpływem tego samego nieprzyjaznego środowiska - wrzątku. Tak samo jest z ludźmi - silni zewnętrznie mogą się rozsypać i stać słabi, gdzie kruchi i delikatni tylko się wzmacniają...

- A co z kawą? - zapytała ze zdziwieniem córka.

- Kawa jest najlepsza. Całkowicie rozpuściła się w agresywnym środowisku i zmieniła go - zamieniła wrzącą wodę w cudownie aromatyczny napój. Są tacy ludzie, którzy nie dają się zmienić przez okoliczności - sami je zmieniają i przekształcają w coś nowego, czerpiąc korzyści i wiedzę z danej sytuacji. To, kim się stać w trudnej sytuacji, to wybór każdego z nas.

Główne zdjęcie: fit4brain.com