W szczycie sezonu śliwkowego chcesz skorzystać nie tylko ze świeżych owoców, ale także z pysznych wypieków. Ciasto ze śliwkami z New York Timesa wprowadza do domu przytulną atmosferę późnego sierpnia. Nic dziwnego, że jest tak lubiane na całym świecie.

Ciasto śliwkowe z New York Timesa

Przepis na ten deser wymyślił Marian Burros już w 1983 roku. Od tego czasu był 6 razy przedrukowywany w rubryce kulinarnej New York Timesa na prośbę ludzi z całego kraju. Jego główną atrakcją jest to, że jest bardzo prosty, prawie nie można zepsuć przygotowania, ale zawsze okazuje się pyszny.

Składniki:

  • 115 g masła
  • 150 g cukru
  • 120 g mąki
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 12 twardych śliwek
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka cynamonu

foto: vazhnoznat.com

Przygotowanie

1. Wyjmij masło z lodówki na 1–2 godziny przed gotowaniem, aby go stopić. Wskazane jest również zostawienie jaj w temperaturze pokojowej przez kilka godzin.

2. Do miękkiego masła dodaj szczyptę soli i 150 g cukru. Następnie ubijaj mikserem na dużych obrotach przez kilka minut, masa powinna się rozjaśnić.

3. Następnie dodaj jajka, nadal ubijając mikserem z dużą prędkością. Po kilku minutach powinieneś mieć bardzo puszystą lekką masę.

foto: vazhnoznat.com

4. Teraz musisz dodać do mąki proszek do pieczenia i przesiać je razem przez sito. Możesz ubić mąkę z masłem za pomocą miksera lub wymieszać zwykłą szpatułką. Otrzymasz gładkie, jednorodne ciasto bez grudek.

5. Następnie zacznij przygotowywać śliwki. Należy je umyć i pokroić na równe połówki.

6. Gotowe ciasto wlej do naczynia do pieczenia. Nie przejmuj się, jeśli wydaje ci się, że jest go bardzo mało. Wystarczy na formę o średnicy 24 cm.

7. Teraz przyszedł ważny etap składania ciasta śliwkowego. Śliwki należy układać na cieście bez wciskania. Tutaj masz dwie możliwości: ułożyć śliwki przekrojem w górę lub w dół.

foto: vazhnoznat.com

Jeśli ułożysz śliwki przekrojem do dołu, ciasto będzie wyglądało bardziej estetycznie i będzie bardziej soczyste. Tak było napisane w oryginalnym przepisie. Ale niektórzy nie lubią, gdy ciasto okazuje się trochę mokre, więc jeśli chcesz, możesz je położyć przekrojem do góry.

Ostatni etap

8. Posyp ciasto cukrem i cynamonem i upiecz. Wystarczy 45-50 minut w 180 stopniach.

foto: vazhnoznat.com

To ciasto rozgrzeje Cię w pierwsze chłodne jesienne wieczory. Wtedy nawet powietrze pachnie inaczej i czuć koniec lata. Dlaczego więc nie świętować?

Podawaj go z bitą śmietaną lub ulubionymi lodami.

Główne zdjęcie: vazhnoznat.com