SKŁADNIKI:

Ciasto:

 • ciepłe mleko - 300 ml
 • cukier - 4 łyżki
 • suche drożdże - 7 g (świeże - 22 g)
 • sól - 1 łyżeczka
 • olej roślinny - 40 ml
 • masło - 40 g
 • jajko - 1 szt.
 • mąka - 550-600 g

Nadzienie:

 • jabłka - 3 szt.
 • cukier - 30 g
 • masło - 30 g
 • cynamon - opcjonalnie

Do smarowania:

 • żółtko - 1 szt.
 • mleko - 1 łyżka

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Aby przygotować ciasto drożdżowe, wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową, a mleko być ciepłe, około 35 stopni.

Wlej 4 łyżki cukru do ciepłego mleka, 7 gramów suchych drożdży i dobrze wymieszaj trzepaczką. Przykryj cienkim ręcznikiem i pozostaw na 15 minut, aby uaktywnić drożdże.

foto: google

Następnie wlej do drożdży 40 ml bezwonnego oleju roślinnego, włóż 40 gramów zmiękczonego masła, wbij 1 jajko, dodaj 1 łyżeczkę soli (nie kopiasta) i wymieszaj wszystko trzepaczką.

foto: google

Następnie dodaj 1/3 mąki z całkowitej określonej ilości i zacznij stopniowo wyrabiać ciasto. Gdy jest płynne, kontynuujemy pracę trzepaczką, a gdy ciasto staje się zwarte, zagniatamy rękami.

Zagnieść ciasto, aż zbierze się w kulkę. Dzieje się to wystarczająco szybko. Dzięki temu ciasto jest super miękkie i nie przykleja się do dłoni.

foto: google

Miskę posmarować olejem roślinnym, włożyć kulkę ciasta, przykryć ręcznikiem lub folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę.

Ja wstawiam do piekarnika elektrycznego nagrzanego do 40 stopni, zamykam drzwiczki. Tak moje ciasto rośnie 2 razy szybciej, niż gdyby stało na stole, w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów.

foto: google

Gdy ciasto rośnie, przygotuj nadzienie. Dzisiaj będziemy mieli jabłkowe. Aby to zrobić, obierz 3 średnie jabłka, usuń nasiona i pokrój w duże plasterki. Do nadzienia potrzebujemy właśnie dużych kawałków jabłka.

foto: google

Mineło 40 minut. Ciasto pięknie wyrosło i zwiększyło objętość. Trochę go ugniatamy.

Nawiasem mówiąc, przed rozpoczęciem pracy z ciastem lekko posmaruj ręce olejem roślinnym.

Teraz przechodzimy do pracy na stole. Ciasto i stół opruszamy mąką i rozwałkowujemy jedną dużą warstwę. Grubość ok. 0,3 cm.

foto: google

Następnie odetnij brzegi ciasta i całą warstwę pokrój w szerokie paski. Szerokość jednego paska to 8-9 cm, następnie przecinamy je na pół i otrzymujemy 10 wzorników na bułki.

I ponownie ugniatamy skrawki ciasta w kulkę, rozwałkowujemy i kroimy na dwie części. Otrzymamy łącznie 12 bułeczek.

foto: google

foto: google

Teraz bierzemy jeden kawałek ciasta, wykonujemy długie nacięcie nożem i przecinamy nożem 4 zakrzywione linie z każdej strony.

foto: google

Położyć kawałek jabłka na całej krawędzi ciasta, posypać cukrem, położyć mały kawałek masła, jeśli lubicie cynamon, posypać cynamonem, jeśli chcecie i położyć drugi kawałek jabłka. Ciasto zwijamy i uzyskujemy piękny, niecodzienny kształt. Zrobiłam połowę bułeczek z cynamonem, a połowę bez.

foto: google

foto: google

foto: google

Półfabrykaty bułeczek kładziemy na blasze do pieczenia pokrytej papierem do pieczenia w pewnej odległości od siebie. Przykryj ręcznikiem i odstaw na 15 minut.

Następnie posmaruj je mieszanką żółtka i mleka. Wlej 1 łyżkę mleka do 1 żółtka i dobrze wymieszaj. Bułeczki smarujemy masą jajeczną i ustawiamy do pieczenia w nagrzanym piekarniku przez 20-22 minuty w temperaturze 180 stopni.

foto: google

Zobacz, jak piękne wyszły bułeczki! Mówię od razu - następnego dnia znowu je upieczesz! Gotuj ze mną i uszczęśliw swoją rodzinę! Niech aromat wypieków częściej pojawia się w Twojej kuchni!

foto: google

Główne zdjęcie: google.com