Najłatwiejsze i najsmaczniejsze ciasto czekoladowe, jakie kiedykolwiek zrobiłam. Wszystko gotuje się bardzo szybko, bez piekarnika i dosłownie w 10 minut.

Składniki:

  • 40 g mąki
  • 25 g kakao w proszku
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 70 g cukru
  • 30 g masła
  • 1 jajko
  • 60 g mleka do ciasta i 80 g mleka do impregnacji
  • 150 g smietanki
  • 150 g czekolady (lub Nutelli)

Przygotowanie:

Wbij jedno jajko do głębokiego pojemnika, dodaj cukier i wlej mleko. Teraz za pomocą trzepaczki wszystko dobrze wymieszaj. Potrzebujemy sita, aby dobrze przesiać wszystkie suche składniki.

Wsyp najpierw mąkę, a następnie kakao. Potrzebujemy również proszku do pieczenia i soli, aby wzmocnić smak. Wybierz kakao z dużą zawartością masła kakaowego, aby otrzymać prawdziwy czekoladowy i pyszny deser. Za pomocą trzepaczki zagnieść gładkie i jednorodne ciasto.

Ciasto upieczemy na patelni. Na rozgrzanej wcześniej patelni połóż kawałek masła i rozpuść. Gdy masło całkowicie się rozpuści, wlej ciasto czekoladowe na patelnię.

Ciasto równomiernie rozprowadzić łopatką lub łyżką. Teraz przykryj pokrywką i pozostaw na małym ogniu. Po siedmiu do ośmiu minutach za pomocą drewnianego szpikulca sprawdź, jak ciasto się upiekło.

Następnie połóż lekko ciepły placek na papierze do pieczenia, aby całkowicie ostygł. Gdy ciasto stygnie, przygotuj wierzchnią warstwę czekolady. Możesz użyć dowolnego kremu czekoladowo-orzechowego, ale proponuję zrobić ganache.

Będziemy potrzebować czekolady. Wybierz gorzką czekoladę z dużą zawartością kakao. Kroimy na kawałki i wkładamy do małego pojemnika.

Śmietankę podgrzać w rondelku. Doprowadź śmietankę do wrzenia, ale nie musisz gotować. Czekoladę zalej gorącą śmietanką i odsta do rozpuszczenia. Następnie wymieszać szpatułką do uzyskania gładkiej, jednorodnej masy.

Schłodzone ciasto zalej ciepłym mlekiem, aby było bardziej wilgotne i soczyste. Teraz przykryj ciasto kremem ganache. Równomiernie rozprowadź warstwę czekolady.

Robię to celowo na patelni, żeby ganache się nie rozlał. Gorąco polecam włożenie ciasta do lodówki na co najmniej godzinę. Wtedy górna warstwa trochę stwardnieje i zamieni się w delikatną kremową pomadkę.

Ciasto czekoladowe po prostu rozpływa się w ustach i wygląda bardziej jak ciastko niż ciasto.

Główne zdjęcie: coocooking.ru